Bez kategorii

Sypialnia feng shui – jak ją urządzić? Poznaj podstawowe zasady

Wygodne rozwiązania w aranżacji mieszkań, lubią powracać w szczególności, gdy zapomniała o nich moda. Tak jest w przypadku feng shui, które wciąż intryguje, ale też inspiruje wielu stylistów wnętrz. Wiele z nas prawdopodobnie, nie raz wspomniało o “feng shui”, czy jednak w odpowiednim tego słowa znaczeniu? W poniższym wpisie przedstawimy złote zasady tej koncepcji, które umożliwią wam szybką, ale znaczącą metamorfozę sypialni.

Wiatr, woda i harmonia – znaczenie “feng shui”

Często słyszymy o feng shui, ale czym tak naprawdę jest? Dosłownie “feng” tłumaczymy jako wiatr, a “shui” jako woda, co sugeruje nam, aby inspiracji szukać w naturze. Feng shui narodziło się w starożytnych Chinach i najprościej mówiąc, jest to praktyka planowania przestrzeni. Jej celem jest osiągnięcie harmonii, dobrobytu i zjednoczenie z naturą.

Zasady feng shui w sypialni

Zastanawia was, jak ustawić meble w sypialni i na co zwrócić uwagę w myśl koncepcji feng shui? Poznajcie najważniejsze jej aspekty i gotowe pomysły na zmiany.

Jak ustawić łóżko feng shui?

W tym przypadku, słowo klucz to wygoda, ponieważ bez niej dobry sen nie będzie możliwy. Meblem, któremu powinniśmy, poświęcić najwięcej uwagi w sypialni jest ergonomiczne łóżko. Zdrowy kręgosłup to podstawa! W myśl feng shui idealne łóżko powinno być wykonane z drewna, co jest ukłonem w stronę natury. Uważa się, że metalowe ramy przyspieszają bowiem energię chi, utrudniając spokojny sen.

Dostęp do łóżka nie powinien być ograniczony z żadnej strony i utrudniony obecnością mebli znajdujących się na drodze do niego. Nogi łóżka muszą być ustawione w stronę drzwi. Natomiast wezgłowie powinno przylegać do ściany, co ma wprowadzić do naszego życia stabilność. Po przebudzeniu powinniśmy móc objąć wejście wzrokiem — dzięki temu zyskamy pełniejszą kontrolę nad życiem. Istotne jest także zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem, jeśli takową posiadamy. By umożliwić właściwy przepływ energii, przestrzeń pod łóżkiem musi pozostać pusta.

Jaką pościel wybrać?

W feng shui, ważne jest, aby pościel była nowa. Uważa się, że ta odziedziczona po przodkach ma inny potencjał energetyczny, który może nie wpływać na nas pozytywnie. Pościel i poduszki powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Takie produkty znajdziecie na White pocket. Nasze pościele zostały uszyte z wysokiej jakości bawełny, bezpiecznej dla dzieci i dorosłych.

Kolor i światło w sypialni jako przekaźnik energii

Psychologia koloru odgrywa tu niebagatelną rolę. Dobrze zaaranżowaliście przestrzeń, ale wciąż czujecie się mało wypoczęci? To może być wpływ kolorów – agresywne i pobudzające barwy, zaburzają Twoje osiągnięcie równowagi życiowej. Jasne, pastelowe kolory ścian pozwolą wam osiągnąć wewnętrzne wyciszenie.

O kolorach w sypialni pisaliśmy już wcześniej, we wpisie: Kolory w sypialni – czym się kierować przy ich wyborze.

Feng shui stawia przede wszystkim na beże i błękity, które są kolorami żywiołów istotnych w tej filozofii, czyli wody i ziemi. Akcenty kolorystyczne w żywych i agresywnych kolorach nie mają pozytywnego wpływu na przepływ energii. Według feng shui nie mają one również nic wspólnego z pikanterią w sypialni. Co ciekawe, na ten aspekt ma na wpływ…lustro. Widok naszych odbić rozbudza namiętność, natomiast na noc należy osłonić je tkaniną, aby przywrócić równowagę. Kolejnym elementem ułatwiającym przepływ energii jest przytłumione oświetlenie. Efekt ten łatwiej będzie stworzyć, wybierając klosze z mlecznego szkła.

Kształty i liczby w feng shui

Duety to jedno z głównych założeń feng shui. Nic dziwnego, ponieważ pierwszą zasadą feng jest słynne “yin” i “yang”. Dwa odmienne pojęcia przenikają się, by móc stworzyć spójną całość. Jednak zawsze idą w parze, dlatego również warto zainwestować w dwa takie same lub podobne elementy aranżacji. Mogą to być lampki, szafki (najlepiej, gdy znajdują się po dwóch stronach łóżka), obrazki oraz dywaniki. Feng shui stawia na zaokrąglone kształty, które mają złagodzić przestrzeń.

Zadbaj o przytulną atmosferę w sypialni

To kolejna złota zasada feng shui, którą należy odczytywać bardzo dosłownie. Ciepłe, miękkie w dotyku tkaniny budzą pozytywne skojarzenia i zachęcają nas do odpoczynku w łóżku. Warto zainwestować w dobre poduszki i pościel. Wybierzcie taką pościel, która najbardziej z wami rezonuje – we wzory, z falbanami lub gładkie. Miły w dotyku materiał naszych pościeli – satyna bawełniana, dodatkowo zadba o przyjemne odczucia. O przytulność zadbają też takie akcenty jak: koce z wełny merino lub narzuty.

Ciepło, a wraz z nim ważny symbol – ogień, przywodzi na myśl świeczki. Są idealnym dodatkiem aranżacji wnętrza w stylu feng shui.

5 rzeczy, z których zrezygnować w sypialni feng shui

Sypialnia to pomieszczenie, w którym powinniśmy przede wszystkim odpoczywać, dlatego nie ma tu miejsca na pracę i bałagan. Tych rzeczy nie powinniście umieszczać w swojej sypialni:

  • komputera i sprzętu związanego z pracą – odciągają myśli od relaksu, 
  • przyrządów do uprawiania ćwiczeń fitness – sprawiają, że myślimy o aktywności,  
  • akwarium – woda w sypialni ma negatywne wpływ na relacje pomiędzy partnerami, 
  • telewizor – wytwarza duże pole magnetyczne i zakłóca odpoczynek. 

Feng shui to zasady, które sprawią, że sypialnia stanie się sprzyjającą nam przestrzeniom. Wystarczy kilka drobnych zmian, by poczuć spokój, odprężyć się i ukoić nerwy, a także zadbać o zdrowy sen.

A jak wygląda to u was? Czy kierowaliście się zasadami feng shui przy urządzaniu swojej sypialni?

1 thoughts on “Sypialnia feng shui – jak ją urządzić? Poznaj podstawowe zasady

  1. Przytulniej pisze:

    Artykuł przedstawia ciekawe podejście do urządzania sypialni zgodnie z zasadami feng shui. Autorzy szczegółowo omawiają, jakie elementy powinny znaleźć się w tej przestrzeni oraz jakie należy unikać, aby stworzyć harmonijną i spokojną atmosferę. Artykuł jest dobrze zorganizowany i łatwy do czytania, a zawarte w nim wskazówki są praktyczne i łatwe do wdrożenia w praktyce. Polecam każdemu, kto szuka sposobu na poprawę jakości swojego snu i samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *