pościeol w palmy sypilania white pocket
Bez kategorii

Kolory w sypialni – czym się kierować przy ich wyborze?

Sypialnia to przestrzeń o szczególnym charakterze. To miejsce wypoczynku i relaksu, w którym przede wszystkim powinniśmy czuć się dobrze i bezpiecznie. W tym kontekście warto dobrze przemyśleć, jakie kolory mają dominować w sypialni. Nie od dziś wiadomo, że kolory nie są obojętne dla naszej psychiki i dla naszego ciała. Mogą działać uspokajająco i wyciszająco lub wręcz przeciwnie – mogą wyostrzać zmysły i działać pobudzająco. Przy aranżacji wnętrza należy wziąć pod uwagę również kształt i wielkość pomieszczenia i wówczas dobrać kolory ścian w sypialni i ich rozmieszczenie.


W jaki sposób oddziałują na nas kolory?

O tym, że kolory oddziałują na nas w określony sposób, wiedzieli już starożytności. Nie ma w tym nic tajemniczego ani magicznego. Barwa to wrażenie psychiczne, które wywoływane jest w naszym mózgu, gdy na oko pada światło w postaci fal elektromagnetycznych o określonych długościach. Każdy kolor emituje inną częstotliwość drgań, zupełnie jak komórki naszego ciała, dlatego kolory oddziałują na nas w różny sposób.

Idealne odcienie do sypialni

Na pewno duża przestrzeń daje więcej możliwości aranżacji i większą dowolność kolorów, ale również małą sypialnię można urządzić z pomysłem. Warto pamiętać, że ściany o określonych kolorach będą ładnie eksponować białe meble, a inne farby będą korzystniejsze w przypadku mebli ciemnych. Pamiętaj, że sypialnia powinna być oazą spokoju, miejscem, w którym zrelaksujesz się nawet po najcięższym dniu. Dominujący kolor w sypialni powinien sprzyjać wyciszeniu, relaksowi i ukojeniu nerwów. Wybieraj zatem spośród odcieni niebieskości, zieleni, szarości. Możesz postawić na róże lub fiolety – szczególnie łagodniejsze odcienie, a także klasyczną biel. W sypialnie sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne kolory, przy czym tych drugich lepiej unikać w małych pomieszczeniach. Jeżeli Twoja sypialnia nie jest największa, możesz pomyśleć nad użyciem pastelowych odcieni. Zdecydowanie lepiej unikać ścian w kolorach takich jak żółty, czerwony czy pomarańczowy.

Duet kolorów

Ciekawie prezentują się sypialnie z jednym, mocnym kolorystycznie akcentem, podczas gdy reszta ścian pomalowana jest na biało lub utrzymana jest w bardzo subtelnych szarościach. Z resztą nie tylko w taki sposób można łączyć kolory. Równie interesujące wydaje się być połączenie dwóch odcieni tego samego koloru, np. błękitu z kolorem granatowym. Lepiej za to nie eksperymentować, łącząc ze sobą dwa mocne kolory, np. żółty i niebieski. Niektórzy producenci farb udostępniają na swoich stronach aplikacje, pozwalające stworzyć realistyczną wizualizację pomieszczenia po pomalowaniu ścian na określone kolory. Narzędzie jest przydatne, jednak nie zapominaj, że to tylko wizualizacja – efekt może być diametralnie inny niż na ekranie komputera, np. ze względu na wielkość sypialni czy jej oświetlenie.

Siła dodatków

Aby nadać wnętrzu charakteru, nie trzeba robić remontu generalnego, z przemalowywaniem ścian na czele. Nie zapominajmy o sile dodatków. Kolorowe tekstylia, takie jak dywaniki, zasłony, ozdobne poduszki czy pościele w barwne wzory lub nadruki, wykończenia mebli czy grafiki na ścianach mogą zdecydować o charakterze pomieszczenia. Jeśli jednak decydujemy się na kolorowe dodatki, lepiej żeby ściany utrzymane były w stonowanych barwach (biel, szarości, delikatne beże). Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim bardzo łatwo (i tanim kosztem) można odmienić sypialnię – wystarczy zmienić dodatki.

Jak już wiecie, kolory w sypialnie mają znaczenie. Ich wybór zależy jednak od naszych indywidualnych preferencji. Sypialnia w ciemnych kolorach, jak i pastelowe kolory ścian w sypialni mogą być dobrym wyborem. Kwestią, którą warto wziąć pod uwagę są wielkość i kształt pomieszczenia. A Wy, jakie kolory wybraliście do swojej sypialni?

1 thoughts on “Kolory w sypialni – czym się kierować przy ich wyborze?

  1. Przytulniej pisze:

    Artykuł porusza temat kolorów w sypialni i podpowiada, jakie barwy warto wybrać, by stworzyć przytulną i relaksującą przestrzeń. Autor dobrze wskazuje, jakie kolory najlepiej pasują do różnych stylów aranżacji oraz jakie emocje mogą one wywoływać. Artykuł jest zwięzły i łatwy do przeczytania, a porady są praktyczne i konkretne. Polecam go osobom, które planują aranżację sypialni i chcą poznać tajniki wykorzystania kolorów w jej dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *