biała pościel
Bez kategorii

Jaką pościel wybrać?

Przy wyborze pościeli, w której będziemy spędzać przeciętnie 1/3 doby, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, z których najważniejszy to tkanina/materiał, z której uszyte będą poszewki.

Pościele możemy podzielić na dwie główne grupy: syntetyczne i naturalne.

POŚCIELE SYNTETYCZNE są szyte ze sztucznych materiałów, które czasem posiadają domieszkę bawełny. Zaletą takich pościeli jest z pewnością cena oraz łatwość utrzymania (nie gniotą się i szybko schną,) Do wad należy zaliczyć przede wszystkim słabą wentylację, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się podczas snu oraz ryzyko wysypek i podrażnień.

Przykłady pościeli syntetycznych to:

pościel z mikrofibry,

pościel z mikrofazy,

pościel z fizeliny,

pościel z pollicottonu.


POŚCIELE NATURALNE szyje się głównie z bawełny oraz innych naturalnych materiałów, takich jak wełna, jedwab, len, bambus. Są miłe w dotyku, pozwalają skórze oddychać i dobrze odprowadzają wilgoć. Sprzyjają one dobremu, zdrowemu i komfortowemu wypoczynkowi, zapobiegają wysypkom i innym podrażnieniom skóry, Szczególnie polecane alergikom i dzieciom.

1. Pościel bawełniana ( 100% bawełny) 

  • pościel bawełniana – to jedna z najpopularniejszych tkanin, z jakich wybieramy pościele. Nasza skóra może w niej swobodnie oddychać, odprowadza nadmiar wilgoci i jest przyjemna dla ciała. Jej wadą jest to, że się gniecie,
  • pościel satynowa – (pościel z satyny bawełnianej), czyli pościel z bawełny o satynowym splocie, który sprawia, że tkanina przy zachowaniu zalet bawełny ma dodatkowo elegancki, delikatny połysk. Jest także lżejsza i mniej się gniecie. W dotyku jest miękka, cienka a jednocześnie ładnie się prezentuje. Wbrew powszechnej opinii, taka pościel nie jest chłodna w dotyku i kładąc się zimą do łóżka, nie odczuwamy żadnego dyskomfortu.
  • pościel flanelowa – Jest nieco grubsza, a jednocześnie lekka i puchata w dotyku. Świetnie trzyma ciepło, dzięki czemu jest idealna na chłodne jesienno-zimowe noce. Jest także bardzo trwała. Nie gniecie się, lecz może się odrobinę mechacić,
  • pościel z kory – To również pościel bawełniana, lecz jej powierzchnia jest zmarszczona w swoisty sposób przypominając korę drzewa. Jest łatwa u utrzymaniu, gdyż podobnie jak flanela nie wymaga prasowania.Minusem może być pewna szorstkość w dotyku. Nie nadaje się na bardzo zimne noce,
  • pościel atłasowa – Jest miła w dotyku i daje wrażenie delikatnego chłodu w zetknięciu ze skórą, dlatego nadaje się idealnie na wiosenne i letnie okrycie kołder i poduszek,
  • pościel z adamaszku – to pościel z bawełnianego, grubego i trwałego materiału z efektownym połyskliwym wzorem.

Do grupy tkanin bawełnianych zalicza się także pościel z dżerseju, pościel z batystu, pościel z perkalu czy pościel z bawełny egipskiej (mako), lecz są to już znacznie rzadziej stosowane tkaniny bielizny pościelowej.

2. Pościel wełniana – wełniana pościel jest jedną z najbardziej luksusowych. Sprawdza się nie tylko w czasie zimnych nocy, podczas których wyjątkowo dobrze chroni przed chłodem, ale również w cieplejsze, dzięki bardzo dobrej wentylacji. Wełna dostosowuje się do temperatury ciała. Polecana jest osobom z dolegliwościami reumatycznymi, które łagodzi, a także alergikom, ze względu na to, że nie przyciąga kurzu.

3. Pościel jedwabna- charakteryzuje się połyskiem, jest gładka, śliska, wiotka, miękka, lekka, cienka i bardzo przyjemna w dotyku. Jest to materiał, który świetnie wentyluje oraz nie przyciąga kurzu, przez co doskonale nadaje się dla alergików.

4. Pościel lniana – przewiewny len równocześnie dobrze izoluje przed chłodem, dzięki czemu sprawdzi się przez cały rok. Antystatyczny i antyalergiczny, na ogół dobrze znosi pranie nawet w wysokich temperaturach, niestety ma jedną wadę – gniecie się i kiepsko prasuje.

5. Pościel bambusowa- wykonana z tkaniny z włókien bambusowych, jest niezmiernie miękka w dotyku, nawet bardziej niż bawełna. Nadaje się na ciepłe, jak i chłodne noce, dobrze odprowadza wilgoć. Posiada także właściwości bakteriobójcze i antystatyczne.


 Zamek czy guziki?

Istnieją dwa rodzaje zapięć poszewek na kołdrę i poduszki – guziki lub zamek błyskawiczny. Czasami spotkać możemy też „zakładki” pozbawione zapięcia w ogóle. Guziki są rozwiązaniem mniej praktycznym, ze względu na konieczność ich zapinania i rozpinania czy też niebezpieczeństwo urwania lub odpadnięcia źle przyszytego guzika. Ponadto nie chronią kołdry czy poduszek przed przedostawaniem się kurzu, tak dobrze jak zamek błyskawiczny, który jest stosowany najczęściej w produkcji pościeli wysokiej jakości.


Bezpieczeństwo

Wybierając pościel powinnyśmy nie tylko zwrócić uwagę na wzór i materiał, z którego została ona wykonana, ale także upewnić się czy jest dla nas bezpieczna.

Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i metali ciężkich.


Dostępne rozmiary

Najczęściej spotykane rozmiary pościeli, dostępne w sklepach są następujące (wymiary w centymetrach):

poszewki na kołdry: 140 x 200 cm, 150 x 200 cm, 160 x 200 cm, 200 x 200 xm, 200 x 220 cm i 220 x 200 cm

poszewki na poduszki: 70 x 80 cm, 50 x 60 cm oraz 50 x 70 cm

poszewki na jaśki: 40 x 40 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *