W łóżku, a tym samym w pościeli spędzamy przeciętnie 1/3 doby. Przy jej wyborze, oprócz koloru czy wzoru, należy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Jednym z najważniejszych jest materiał, z którego będą uszyte poszewki na kołdrę i poduszki. Pościele możemy podzielić na dwie główne grupy: syntetyczne i naturalne. Na jaki materiał się zdecydować? Która pościel będzie najlepsza? W poniższym wpisie przygotowaliśmy dla Was wskazówki.
Pościel syntetyczna, czyli jaka?
Już sama nazwa staje się podpowiedzią. Ten rodzaj pościeli szyty jest z syntetycznych materiałów, które czasem posiadają domieszkę bawełny. Zaletą jest z pewnością cena oraz łatwość utrzymania – zwykle nie gniotą się mocno i szybko schną. Do wad należy zaliczyć przede wszystkim słabą wentylację, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się podczas snu oraz ryzyko wysypek i podrażnień.
Do pościeli syntetycznych zaliczyć możemy:
- pościel z mikrofibry,
- pościel z mikrofazy,
- pościel z fizeliny,
- pościel z pollicottonu.
Pościel naturalna – czym się charakteryzuje?
Szyje się ją głównie z bawełny oraz innych naturalnych materiałów, takich jak wełna, jedwab, len, bambus. Są miłe w dotyku, pozwalają skórze oddychać i dobrze odprowadzają wilgoć. Sprzyjają one dobremu, zdrowemu i komfortowemu wypoczynkowi, zapobiegają wysypkom innym podrażnieniom skóry. Będzie to dobra pościel dla alergików i dzieci.
Pościel bawełniana
- Pościel ze 100% bawełny – to jedna z tradycyjnych i najpopularniejszych tkanin, z jakich wybieramy pościele. Nasza skóra może w niej swobodnie oddychać, odprowadza nadmiar wilgoci i jest przyjemna dla ciała. Dla niektórych z nas minusem może okazać się fakt, iż może gnieść się bardziej niż pozostałe rodzaje.
- Pościel z satyny bawełnianej – czyli pościel z bawełny o satynowym splocie, który sprawia, że tkanina przy zachowaniu zalet bawełny ma dodatkowo elegancki, delikatny połysk. Jest także lżejsza i mniej się gniecie. W dotyku jest miękka, cienka, a jednocześnie ładnie się prezentuje. Wbrew powszechnej opinii, taka pościel nie jest chłodna w dotyku i kładąc się zimą do łóżka, nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Dzięki swoim właściwościom i zaletom, ten rodzaj tkaniny bardzo często stosowany jest w produktach typu premium, czyli o wysokiej jakości i służących na lata.
- Pościel flanelowa – jest nieco grubsza, a jednocześnie lekka i puchata w dotyku. Świetnie trzyma ciepło, dzięki czemu jest idealna na chłodne jesienno-zimowe noce. Jest także bardzo trwała. Nie gniecie się, lecz może się odrobinę mechacić.
- Pościel z kory – to również pościel bawełniana, lecz jej powierzchnia jest zmarszczona w swoisty sposób przypominający korę drzewa. Jest łatwa w utrzymaniu, gdyż podobnie jak flanela nie wymaga prasowania. Minusem może być pewna szorstkość w dotyku. Może nie sprawdzać się w bardzo zimne noce.
- Pościel atłasowa – jest miła w dotyku i daje wrażenie delikatnego chłodu w zetknięciu ze skórą, dlatego nadaje się idealnie na wiosenne i letnie okrycie kołder i poduszek.
- Pościel z adamaszku – to pościel z bawełnianego, grubego i trwałego materiału z efektownym połyskliwym wzorem.
- Pościel muślinowa – charakteryzuje się lekkością i przewiewnością, dlatego dobrze wybrać ją w sezonie wiosenno-letnim. Tworzona włókien bawełnianych, które są specjalnie czesane. Pościel z muślinu jest miękka i bardzo często wybierana dla dzieci, choć dobrze sprawdzi się również dla dorosłych.
Do grupy tkanin bawełnianych zalicza się także pościel z dżerseju, pościel z batystu, pościel z perkalu czy pościel z bawełny egipskiej (mako), lecz są to już znacznie rzadziej stosowane tkaniny.
Pościel wełniana
Wełniana pościel jest jedną z najbardziej luksusowych. Sprawdza się nie tylko w czasie zimnych nocy, podczas których wyjątkowo dobrze chroni przed chłodem, ale również w te cieplejsze, dzięki bardzo dobrej wentylacji. Wełna dostosowuje się do temperatury ciała. Polecana jest osobom z dolegliwościami reumatycznymi, które łagodzi, a także alergikom, ze względu na to, że nie przyciąga kurzu.
Pościel jedwabna
Charakteryzuje się połyskiem, jest gładka, śliska, wiotka, miękka, lekka, cienka i bardzo przyjemna w dotyku. Jest to materiał, który świetnie wentyluje oraz nie przyciąga kurzu, przez co doskonale nadaje się dla alergików. Dodatkowo pięknie prezentuje się w wystroju wnętrza.
Pościel lniana
Len to materiał, po który wielu z nas sięga od lat. Przewiewny, ale równocześnie dobrze izoluje przed chłodem, dzięki czemu sprawdzi się przez cały rok. Antystatyczny i antyalergiczny, na ogół dobrze znosi pranie nawet w wysokich temperaturach. Pościel lniana gniecie się i często ciężko prasuje, co dla niektórych może być jej wadą.
Pościel bambusowa
Wykonana z tkaniny z włókien bambusowych, jest niezmiernie miękka w dotyku, nawet bardziej niż bawełna. Nadaje się na ciepłe, jak i chłodne noce, dobrze odprowadza wilgoć. Posiada także właściwości bakteriobójcze i antystatyczne.
Poszewki na zamek czy guziki?
Istnieją dwa rodzaje zapięć poszewek na kołdrę i poduszki – guziki lub zamek błyskawiczny. Czasami spotkać możemy też „zakładki” pozbawione zapięcia w ogóle. Guziki są rozwiązaniem mniej praktycznym, ze względu na konieczność ich zapinania i rozpinania czy też niebezpieczeństwo urwania lub odpadnięcia źle przyszytego guzika. Ponadto nie chronią kołdry czy poduszek przed przedostawaniem się kurzu, tak dobrze, jak zamek błyskawiczny, który jest stosowany najczęściej w produkcji poszewek wysokiej jakości.
Poszewki na poduszki i kołdrę – o czym warto pamiętać?
Wybierając pościel, powinnyśmy nie tylko zwrócić uwagę na wzór i materiał, z którego została ona wykonana, ale także upewnić się czy jest dla nas bezpieczna.
Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i metali ciężkich.
Gdy już wybierzemy idealny materiał, kolor, wzór, pozostaje nam wybrać rozmiar i przejść do zakupu, by móc cieszyć się komfortowym snem.
Najczęściej spotykane rozmiary pościeli (wymiary w centymetrach):
- poszewki na kołdry (szerokość x długość): 140 x 200, 150 x 200, 160 x 200, 200 x 200, 200 x 220 i 220 x 200
- poszewki na poduszki (długość x szerokość): 70 x 80, 50 x 60 oraz 50 x 70
- poszewki na jaśki: 40 x 40.
Jeśli zdecydujesz się na pościel satyny bawełnianej, by przekonać się o jej świetnych właściwościach, to zachęcamy do odwiedzenia strony naszego sklepu White pocket, gdzie dostępna jest w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach.
Jaką pościel wybrać? Odpowiedź na to pytanie należy już do Was. Z pewnością zdrowiej dla naszego organizmu będzie sięgnąć po pościel z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len, bambus. Przy wyborze kierujmy się sezonowością, bezpieczeństwem produktu, ale pamiętajmy także o własnych preferencjach i tym, co lubimy. Jesteśmy bardzo ciekawi z jakiego materiału wybieracie pościel?