Bez kategorii

Jaka poduszka do spania będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniej poduszki do spania jest kluczowy dla zdrowia i komfortu snu. Właściwa poduszka może zapewnić odpowiednie podparcie dla głowy i szyi, co przekłada się na lepszą jakość snu. W tym wpisie przedstawimy kwestie, na które należy zwrócić uwagę, aby wybór idealnej poduszki spośród wielu dostępnych na rynku, stał się dużo łatwiejszy.

Różne typy poduszek do spania

Na rynku dostępne są różne poduszki do spania, które różnią się między sobą konstrukcją, materiałami oraz przeznaczeniem. Wybieramy je w zależności od indywidualnych preferencji oraz potrzeb, w tym często anatomicznych. Wśród rodzajów poduszek wyróżniamy:

 • poduszka klasyczna – najbardziej popularny rodzaj poduszki, który charakteryzuje się prostokątnym kształtem i zróżnicowaną wysokością w zależności od wypełnienia;.
 • poduszka ortopedyczna – tworzona z myślą o osobach, które preferują spanie na boku i zwykle jest ona twardsza niż klasyczna poduszka;
 • poduszka profilowana – ma specjalnie wyprofilowany kształt, dostosowany do anatomicznych potrzeb użytkownika i polecana jest szczególnie dla osób z problemami bólowymi szyi i kręgosłup;.
 • poduszka dla alergików – rodzaj poduszki, w którym możemy znaleźć każdą z wyżej wymienionych, lecz najważniejsze by jej wypełnienie i poszycie zostały wykonane z materiałów hipoalergicznych.


Jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania?

Wybór odpowiedniej poduszki do spania jest kluczowy dla komfortu snu i zdrowia kręgosłupa, więc bezpośrednio przed zakupem, warto zastanowić się, co właściwie lubimy, w jakiej pozycji głównie śpimy i czy nasz kręgosłup nie potrzebuje odpowiednego wsparcia. Kiedy określimy własne potrzeby, przejdźmy do wyboru spośród takich kwestii jak:

 • twardość poduszki
 • wysokość poduszki
 • rodzaj wypełnienia

Twarda czy miękka poduszka – co wybrać?

Co właściwie oznacza twardość i miękkość poduszki? Twarde poduszki zapewniają lepsze podparcie dla głowy i szyi, co może być korzystne dla osób z problemami bólowymi kręgosłupa. Miękkie poduszki natomiast mogą być bardziej komfortowe dla osób bez problemów zdrowotnych, ale mogą nie zapewniać wystarczającego wsparcia dla szyi i kręgosłupa. Kwestia twardości i miękkości, często bywa także powiązana z wysokością poduszki.

Wysokość poduszki a wygoda snu

Wysokość poduszki ma istotne znaczenie dla komfortu snu i zdrowia kręgosłupa. Zbyt wysoka poduszka może powodować przeciążenie szyi i kręgosłupa, podczas gdy zbyt niska poduszka może prowadzić do niewłaściwego podparcia głowy i szyi. Warto wybrać poduszkę o odpowiedniej wysokości, dostosowanej do pozycji snu oraz indywidualnych potrzeb.

Jako White pocket opracowaliśmy poduszkę antyalergiczną z regulowanym wypełnieniem. To klasyczna poduszka do spania, wypełniona puchem syntetycznym oraz z bawełnianym poszyciem, która wykazuje właściwości hipoalergiczne. Co daje takie rozwiązanie? Decydując się na wybór poduszki dla siebie, a nawet dla całej rodziny, każdy z osobna ma możliwość dobrania wysokości do własnych potrzeb. Poduszka antyalergiczna występuje w trzech rozmiarach: 40×40 cm, 50×60 cm, 70×80 cm.

Rodzaje wypełnień poduszek do spania

Wybór odpowiedniego wypełnienia poduszki częściowo łączy się z tym czy zależy nam na poduszce twardej czy miękkiej, wysokiej lub niskiej, ale przede wszystkim jest to kwestia, na którą powinny zwrócić uwagę alergicy. Poniżej znajdziecie rodzaje wypełnień wraz z krótkim ich opisem.

Poduszki z wypełnieniem naturalnym

Wypełnieniem naturalnym, czyli takim jak pierze, puch czy wełna. Cenione za swoje właściwości termoregulacyjne, oddychające i tworzone z naturalnych surowców. Zalety takich poduszek obejmują miękkość, sprężystość oraz długotrwałość. Wady to możliwość uczulenia na pierze lub puch oraz konieczność częstszego czyszczenia i pielęgnacji.

Wśród poduszek puchowych możemy znaleźć także te z zastosowaniem innowacyjnego rozwiązania – trzech komór, dzięki którym głowa i szyja mają odpowiednie podparcie. Taką poduszkę znajdziecie już w naszej ofercie: https://www.whitepocket.pl/sklep/poduszka-puchowa/

Poduszki z syntetycznym wypełnieniem

Zalety poduszek z syntetycznym wypełnieniem to przede wszystkim łatwość utrzymania czystości oraz mniejsze ryzyko uczuleń, dlatego są one polecane dla alergików. Do ich produkcji stosuje się różnego rodzaju materiały, które są również lekkie i szybkoschnące, lecz ich właściwości termoregulacyjne i trwałość mogą różnić się od poduszek z wypełnieniem naturalnym.

Jeśli poszukujecie poduszki z syntetycznym wypełnieniem, która będzie odpowiednia dla alergików to sprawdźcie naszą poduszkę antyalergiczną: https://www.whitepocket.pl/sklep/poduszka-antyalergiczna/

Poduszki z naturalnym wsadem

Jako naturalny wsad określa się między innymi: łuski gryki, pestki wiśni czy ziarna lniane. Ten rodzaj poduszki to alternatywa dla osób poszukujących ekologicznych i naturalnych rozwiązań. Zalety takich poduszek to przede wszystkim właściwości termoregulacyjne, antyalergiczne oraz możliwość dopasowania kształtu poduszki do potrzeb użytkownika. Wadą może być większa sztywność oraz konieczność wymiany wsadu co jakiś czas.

kołdra puchowa white pocket


Jak często zmieniać poduszkę?

Przyjmuje się, że poduszki powinno wymieniać się średnio, co 2-3 lata. Nie należy także zapominać że, by służyły nam jak najdłużej należy je regularnie prać i wietrzyć. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o wymianie poduszki:

 • poduszka straciła swój pierwotny kształt i sprężystość;
 • pojawiły się nieprzyjemne zapachy lub plamy;
 • występują objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie czy zatkany nos;
 • ból szyi, ramion lub pleców po przebudzeniu;
 • poduszka ma już kilka lat i nie jest już tak komfortowa, jak kiedyś.

O odpowiedniej pielęgnacji kołder i poduszek, możecie przeczytać więcej w naszym wcześniejszym wpisie: 5 prostych porad jak dbać o kołdry i poduszki.

Wybór odpowiedniej poduszki do spania jest kluczowy dla komfortu i zdrowia. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego wpisu, wybór kolejnej poduszki stanie się dla was o wiele łatwiejszy i znajdziecie odpowiednią dla siebie. W poszukiwaniu kołder i poduszek, zapraszamy również na whitepocket.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *