Bez kategorii

5 prostych porad jak dbać o kołdry i poduszki

Czy znacie to uczucie, kiedy można położyć się w czystej, świeżo wypranej i pachnącej pościeli? To jeden tych momentów, które sprawiają nam ogromną przyjemność i często są wspaniałym zwieńczeniem całego dnia. Chwila… czy jednak oprócz wyprania pościeli, pamiętaliście o wypraniu lub chociaż wywietrzeniu kołdry i poduszek? To bardzo ważny element, jeśli chcemy zadbać o ich trwałość, a przede wszystkim o higienę naszego snu. W poniższym wpisie podpowiemy wam, jak najlepiej dbać o kołdry i poduszki.

Kołdry i poduszki do spania

Ilość dostępnych na rynku poduszek, jak i kołder jest bardzo duża. Aby dokonać wyboru, zwykle powinniśmy zwrócić uwagę na: rodzaj wypełnienia, sezonowość (w przypadku kołdry), materiał poszycia, rozmiar.

Niezależnie jednak czy wybraliśmy kołdrę letnią, czy zimową, poduszkę z wypełnieniem syntetycznym czy naturalnym, powinniśmy pamiętać o tym, by odpowiednio o nie dbać. Kołdry i poduszki do spania mogą stać się doskonałym siedliskiem dla kurzu, roztoczy i bakterii. Zapewnienie odpowiedniej higieny snu, będzie istotne, zwłaszcza jeśli borykamy się z alergiami.

Zasady dbania o kołdry i poduszki

Pojawia się pytanie, jak dbać o kołdrę i poduszki, by wydłużyć ich trwałość, by nie gromadziły zanieczyszczeń, utrzymały świeży zapach i pozbyć się ewentualnych plam? Poniżej znajdziecie zasady, które stanowią odpowiedź na te pytania. Odpowiednia pielęgnacja kołder i poduszek to z pewnością przyjemność ich użytkowania, ale także zadbanie o swoje zdrowie.

Regularna wymiana kołdry i poduszki

Ten punkt mógłby stanowić ostatnią z naszych zasad, jednak jeśli w waszych domach wciąż skrywają się kołdry i poduszki, które kupiliście lub dostaliście 10, lub więcej lat temu, to zdecydowanie czas na ich wymianę. Poleca się bowiem, aby poduszki wymieniać co 2-3 lata, kołdrę zaś maksymalnie po 10 latach. To czas, po którym ich pierwotne właściwości, jak na przykład objętość czy miękkość zostały utracone. Pamiętajmy, również że odpowiednia poduszka wpływa na jakość naszego snu i postawę.

Kołdry i poduszki o właściwościach antyalergicznych, zarówno te letnie, jak i zimowe, możecie znaleźć na stronie naszego sklepu: https://www.whitepocket.pl/kategoria-produktu/koldry-i-poduszki/

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami

Nowy komplet kołdry i poduszek jest już w domu i został przetestowany. Pragniemy zwrócić już tutaj uwagę na ich zastosowanie – może wydawać się oczywiste, iż kołdrę, jak i poduszkę powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć poprzez nałożenie kompletu pościeli – poszewek. Dzięki temu minimalizujemy możliwość zabrudzeń i przedostawanie się zanieczyszczeń do naszych wypełnień. Do codziennych nawyków powinno należeć także zabezpieczanie pościeli znajdującej się na łóżku, narzutą lub kocem. To szybki sposób na uporządkowanie przestrzeni łóżka, a dodatkowo ochrona przed przenoszeniem zarazków i zanieczyszczeń z zewnątrz, do naszego czystego i komfortowego łóżka.

Strzepywanie – sposób na zachowanie objętości

Po nocy, w wygodnym łóżku i w cudownej pościeli, nadchodzi poranek. Przed złożeniem lub zakryciem łóżka narzutą zróbmy coś jeszcze – mowa tu o “strzepywaniu” kołdry i poduszki. Co ma na celu takie działanie? Przede wszystkim pozwala na zachowanie odpowiedniej objętości i sprężystości wypełnienia. Ważne, by nie odkurzać ani nie uderzać poduszek, gdyż może to spowodować uszkodzenie wsadu.
Prawdopodobnie wiele z nas uwielbia to uczucie zanurzenia się w puszystej pościeli. Sprawmy zatem, aby codziennie dawać sobie tę chwilę szczęścia.

Wietrzenie pościeli

Regularne wietrzenie pościeli, jest w stanie usunąć z naszych kołder i poduszek wspomniany kurz i drobnoustroje. O tej czynności warto pamiętać przy każdej zmianie kompletu pościeli na naszych kołdrach i poduszkach. Istotne jest, aby świeże powietrze mogło przeniknąć przez poszczególne warstwy. Wietrzenie możemy wykonać na dwa sposoby:

  • rozkładając pościel na łóżku i otwierając szeroko okna w naszej sypialni;
  • wietrzenie pościeli na zewnątrz – pamiętajmy żeby jednak było to miejsce przewiewne i niewystawione na pełne słońce. Wietrzenie kołder i poduszek w zimowych warunkach, przy lekkim mrozie, dodatkowo pozwoli odzyskać im świeżość.

Pranie kołder i poduszek

Pranie, oprócz usuwania brudu i zanieczyszczeń, niesie za sobą także inne właściwości. Przy regularnym użytkowaniu kołdry i poduszki, jej wypełnienie może się zbić i nieregularnie rozkładać w poszyciu. Pranie to kolejny sposób na przywrócenie naszym wypełnieniom objętości i odpowiedniego rozłożenia.

Kołdrę i poduszki powinniśmy prać osobno. Przed włożeniem ich do pralki, warto upewnić się, czy nie powstały na nich żadne dziury. Do prania poleca się stosowanie delikatnych detergentów lub dedykowanych typowo do tych produktów. Aby wypełnienie nie “zbiło się” w pralce dołóżcie 2-3 piłki tenisowe. Pranie powinno odbywać się w temperaturze do 60 stopni lub tak jak jest to sugerowane na metce. Odwirowanie zaś powinno być delikatne.

Zarówno poduszkę, jak i kołdrę, zwykle można suszyć w suszarce bębnowej – jeśli takiej nie mamy, ich suszenie powinno odbywać się na płasko.
Po wyjęciu ich z pralki lub suszarki należy jeszcze wstrząsnąć naszymi wypełnieniami.

Kołdra nie mieści się do pralki? Z pewnością wiele z was kojarzy popularne w Ameryce pralnie na mieście. Takie samy dostępne są także w Polsce – właśnie tam możecie odświeżyć swoją pościeli, jeśli nie mieści się w domowej pralce.

Jak często powinniśmy poddać takiemu procesowi nasze poduszki i kołdry? Poleca się pranie ich co około pół roku.

Zadbanie o kołdry i poduszki, by jak najdłużej zachowały swoją objętość i właściwości zaczyna się już od codziennych nawyków. Wprowadzając je w życie i dodając do tego wietrzenie oraz regularne pranie, zadbamy nie tylko o ich jakość, ale także o swoje zdrowie i poprawę jakości snu. Znaliście wszystkie te zasady? A może macie inne, sprawdzone sposoby na zadbanie o kołdrę i poduszki?

1 thoughts on “5 prostych porad jak dbać o kołdry i poduszki

  1. zalotnamewa pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł, godny uwagi. Lepiej mieć kołdrę zimową i letnią, czy może całoroczna może zastąpić letnią i zimową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *