Bez kategorii

Jak wybrać kołdrę?

Wybór kołdry może być kluczowy dla komfortu snu i ogólnego samopoczucia. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak rozmiar, rodzaj wypełnienia, sezonowość kołdry, które pomogą w podjęciu decyzji. W poniższym wpisie odpowiemy na pytanie jak wybrać kołdrę i najważniejsze aspekty z tym związane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołdry?

Na to czy kołdra będzie w pełni odpowiadać naszym preferencjom i spełniać swoje podstawowe zadanie, czyli zapewnić nam ciepło i komfortu snu, ma wpływ kilka czynników.

 • Rozmiar kołdry – powinien być dopasowany do wymiarów łóżka oraz preferencji użytkownika. Wysokie osoby powinny wziąć pod uwagę nie tylko szerokość, ale i długość kołdry.
 • Rodzaj wypełnienia – kołdry mogą być wypełnione puchem, pierzem, wełną, bawełną czy materiałami syntetycznymi.
 • Gramatura kołdry – określa ilość wypełnienia na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym cieplejsza kołdra.
 • Przeznaczenie kołdry – dzielimy je na sezonowe: letnie, zimowe i całoroczne.
 • Warto również zwrócić uwagę na łatwość pielęgnacji kołdry. Niektóre kołdry można prać w domowych warunkach, inne wymagają prania chemicznego.
kołdra antyalergiczna całoroczna white pocket

Rodzaj kołdry – całoroczna czy sezonowa?

Wybierając kołdrę, warto zastanowić się, czy potrzebujemy kołdry całorocznej, czy może lepiej sprawdzi się kołdra sezonowa. Kołdry całoroczne są uniwersalne. To dobre rozwiązanie jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca do przechowywania różnych rodzajów kołder, lub będąc w parze każda z osób ma inne preferencje, co do ilości ciepła.

Z kolei kołdry sezonowe dzielą się na letnie i zimowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają zapewnić nam odpowiednie właściwości o konkretnych porach roku, kiedy to zmieniają się warunki pogodowe. W związku z tym kołdry letnie są odpowiednio lżejsze i cieńsze, zaś kołdry zimowe – grubsze i cieplejsze.

Wypełnienia kołder

Wypełnienie to jeden z kluczowych elementów przy wyborze kołdry. To właśnie wypełnienie ma zapewnić odpowiednie właściwości izolacyjne, wpływa na jej ciężkość czy warunkuje wybór jeśli borykamy się z alergiami. Na rynku dostępne są różne rodzaje wypełnień, takie jak:

 • puch i pierze – wykonane z naturalnych surowców, najczęściej puchu ptasiego – gęsiego lub kaczego. Puch jest lekki, miękki i doskonale izoluje ciepło, co sprawia, że kołdry puchowe są ciepłe i komfortowe;
 • wełna – najczęściej takie wypełnienie robione jest z wełny owczej. Wełna doskonale izoluje ciepło, jest przewiewna i posiada właściwości antyalergiczne. Wadą kołder wełnianych może być ich większa waga, konieczność specjalistycznego czyszczenia oraz większy niż w przypadku pozostałych, ciężar;
 • materiały syntetyczne – mają wypełnienie wykonane z materiałów sztucznych, takich jak poliester, mikrofibra czy włókna silikonowe. Są one tańsze od kołder puchowych, łatwiejsze w utrzymaniu czystości i często hipoalergiczne. Charakteryzują się lekkością, lecz inną izolacją cieplna w porównaniu do kołder z naturalnym wypełnieniem.

Poszycie kołdry – czy ma znaczenie?

Poszycie kołdry, czyli nic innego jak materiał, który otula wypełnienie i jest warstwom zewnętrzną naszej kołdry. Poszycie zapewnia oddychalność kołdry oraz wpływa na jej trwałość. Na rynku dostępne są różne rodzaje poszyć, takie jak:

 • poszycia naturalne – wykonane z bawełny, lnu czy jedwabiu, charakteryzują się przewiewnością, miękkością i hipoalergicznością,
 • poszycia syntetyczne – wykonane z poliestru, mikrofibry czy akrylu, są łatwe w utrzymaniu czystości, ale mogą być mniej przewiewne.

Wybór odpowiedniego poszycia zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb termicznych oraz ewentualnych alergii.

poduszki antyalergiczne white pocket

Kołdry dla alergików

Osoby cierpiące na alergie powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej kołdry. Kołdry hipoalergiczne są wykonane z materiałów, które nie powodują podrażnień skóry oraz nie uczulają. Warto wybrać kołdrę z wypełnieniem syntetycznym, która jest łatwa w utrzymaniu czystości i nie stanowi siedliska dla roztoczy. Poszycie kołdry powinno być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len, które są przewiewne i miękkie w dotyku. Dla alergików polecane są również kołdry z certyfikatem Oeko-Tex, który gwarantuje, że produkt jest wolny od szkodliwych substancji.

Taką kołdrę, stworzoną z największą starannością, by zapewniała jak najlepszy komfort snu, możecie kupić na whitepocket.pl

Najpopularniejsze rozmiary kołder

Wybierając rozmiar kołdry, warto zwrócić uwagę na wielkość łóżka oraz własne preferencje. Najpopularniejsze rozmiary kołder to:

 • 140×200 cm – kołdra jednoosobowa, idealna dla osób śpiących samotnie,
 • 150×200 cm – kołdra dla jednej lub dwóch osób,
 • 160×200 cm – kołdra większa, odpowiednia dla osób potrzebujących więcej przestrzeni, lub par
 • 200×200 cm – kołdra podwójna, przeznaczona dla par,
 • 220×200 cm – kołdra podwójna o większych wymiarach, dla osób ceniących sobie komfort i przestrzeń.

Warto pamiętać, że rozmiar kołdry powinien być dopasowany do wymiarów poszewki na kołdrę oraz do wielkości łóżka.

Zachęcamy także do lektury wpisu: Jaka poduszka będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniej kołdry zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Biorąc pod uwagę wypełnienie, poszycie oraz odpowiednią wielkość, można znaleźć kołdrę, która zapewni komfortowy i zdrowy sen. Pamiętaj, że warto zainwestować w dobrą jakość, gdyż kołdra będzie służyć przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *