Bez kategorii

Jak szybko zmienić pościel – praktyczne porady i triki

Każdemu z nas towarzyszy moment w miesiącu, gdy musimy zmierzyć się z koniecznością zmiany pościeli. Czasami może to być uciążliwe i czasochłonne, ale istnieją sposoby, aby przyspieszyć ten proces. Przygotowaliśmy dla was wskazówki i różne metody, jak szybko zmienić pościel i uczynić tę czynność przyjemniejszą.

Dlaczego regularna zmiana pościeli jest ważna?

Zmiana pościeli to czynność, którą wykonujemy regularnie, aby utrzymać higienę i świeżość naszego łóżka. Podczas snu nasze ciało wydziela pot, a ponadto, na powierzchni pościeli gromadzą się kurz, roztocza oraz inne alergeny. Dlatego regularna zmiana pościeli jest nie tylko konieczna, ale wręcz obowiązkowa, aby zapewnić sobie zdrowe i higieniczne warunki snu. Ma to również znaczenie dla naszego komfortu w czasie snu.

Kwestię częstotliwości zmiany pościeli omówiliśmy również we wpisie: Jak często zmieniać pościel?

Sposoby na szybką zmianę pościeli

Poniżej przedstawimy różne sposoby jak szybko zmienić pościel, które pozwolą zaoszczędzić czas i zwiększyć komfort snu. Poznaj skuteczne metody, które ułatwią Ci tę czynność.

Metoda „na lewą stronę”

Jak szybko założyć pościel, a w szczególności poszwę na kołdrę to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Istnieje prosty trik, który może znacznie przyspieszyć tę czynność. Aby założyć pościel szybko, wystarczy zastosować jedną z najpopularniejszych metod z odwróconą na lewą stronę poszwą. Polega ona na tym, aby rozłożyć kołdrę na łóżku, następnie poszwę na kołdrę odwrócić na lewą stronę. Należy włożyć ręce do poszewki i przez poszwę, chwycić rogi kołdry, a następnie przeciągnąć poszewkę na kołdrę, trzymając róg. Tę metodę można zastosować również zakładając czystą pościel w dwie osoby. Wówczas jedna trzyma poszwę na lewej stronie, z włożonymi rękoma w środek, a druga podaje rogi kołdry, następnie ściągając poszwę wzdłuż całej kołdry. W ten sposób założenie pościeli staje się znacznie łatwiejsze i szybsze.


Metoda naleśnika

Metoda naleśnika to kolejny sposób na szybkie zakładanie poszewki na kołdrę. Aby zastosować tę metodę, należy rozłożyć poszewkę na płasko, a następnie położyć na niej kołdrę. Następnie trzeba zwinąć kołdrę razem z poszewką, jakbyśmy zwijali naleśnika. Gdy kołdra zostanie zwinięta w poszewkę, wystarczy tylko zapiąć zamek lub guziki. W ten sposób można zmienić poszewkę na kołdrze w mgnieniu oka.


Metoda kieszonki

Przygotuj poszewkę na kołdrę, rozłożoną na płasko, z otworem skierowanym w Twoją stronę. Chwyć kołdrę za dwa przeciwległe rogi i włóż je do poszewki, trzymając je przez cały czas. Następnie przesuń ręce wzdłuż krawędzi kołdry, chwytając kolejne rogi, aż do momentu, gdy cała kołdra znajdzie się wewnątrz poszewki. Wyrównaj kołdrę w poszewce, upewniając się, że rogi są na swoim miejscu, a poszewka jest równomiernie rozłożona na kołdrze. Ta metoda najlepiej sprawdza się jednak w przypadku mniejszych kołder.

Zakładanie poszewki na poduszkę

Choć zakładanie poszewki na poduszkę jest dużo łatwiejsze, ze względu na mniejszy rozmiar tej tego elementu naszego łóżka, to wciąż chcąc przyspieszyć ten proces możemy zastosować specjalne metody.

Metoda składania na pół

Polega ona na tym, że najpierw, w miarę możliwości, składamy poduszkę na pół, a następnie wkładamy ją do poszewki. Gdy poduszkę umieścimy w poszewce, wystarczy tylko rozłożyć ją na całą długość poszewki.


Metoda „na lewą stronę”

W przypadku poszewek na poduszki świetnie sprawdzi się też wcześniej wspomniana metoda, na lewą stronę, nazywana też metodą „na odwrót”. Wystarczy obrócić poszewkę na lewą stronę, włożyć w nią obie dłonie i chwycić za rogi poduszki ściągając ją w dół.


Jak szybko pościelić całe łóżko?

Założenie pościeli może być ułatwione dzięki kilku praktycznym poradom. Oto jak szybko założyć czystą pościel:

  • Przygotuj wszystkie elementy pościeli przed rozpoczęciem, aby uniknąć niepotrzebnego szukania poszewek czy prześcieradeł.
  • Zacznij od założenia prześcieradła, a następnie pościel kołdrę i poduszki, aby łatwiej utrzymać porządek na łóżku.
  • Użyj elastycznych prześcieradeł z gumką, które łatwo się zakładają i utrzymują na miejscu.
  • Wykorzystaj wcześniej opisane metody na szybką zmianę pościeli.

Stosując te porady, założenie pościeli staje się prostsze i mniej czasochłonne, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć komfort snu.


Wymienione we wpisie praktyczne porady i triki, pomogą w szybkiej zmianie pościeli. Dzięki nim wiecie już jak szybko założyć poszewkę na kołdrę i poduszki, czyniąc ten proces przyjemniejszym. Jesteśmy ciekawi czy stosujecie te metody? A może znacie również inne jak szybko zmienić pościel?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *