jak często zmieniać pościel
Bez kategorii

Jak często zmieniać pościel?

Zastanawiacie się, jak często powinno się zmieniać pościel? Odpowiedź może Was nieco zaskoczyć. Choć na pierwszy rzut oka, pościel, którą mamy w sypialnianym łóżku może wydawać się czysta, to pod mikroskopem to wrażenie od razu mogłoby się zmienić. Brzmi tajemniczo? Dowiedzcie się zatem z poniższego wpisu, co ile zmieniać pościel i dlaczego jest to tak ważne.

Dlaczego należy zmieniać pościel?

Pościel jest doskonałym miejscem do gromadzenia się bakterii, roztoczy i drobnoustrojów, dlatego niezwykle ważne jest, aby regularnie ją prać.

Z pozoru czysta i przytulna tkanina może ukrywać niezliczoną ilość mikrobów, na które składają się resztki kosmetyków, martwego naskórka, potu, włosów, czasami sierści zwierząt, jeżeli do naszego łóżka zapraszamy zwierzaka. Eksperci nie mają wątpliwości, że osoby, które nie zmieniają pościeli odpowiednio często, są bardziej narażone na takie choroby jak astma, egzema czy alergie skórne. Pościel powinno się zmieniać na świeżą nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że jest ona czysta. Tego, co najgorsze, czyli bakterii i grzybów nie widać, ale ich obecność na pewno odczujemy.

Co ile zmieniać pościel?

Według Philipa Tierno, który jest mikrobiologiem na uniwersytecie w Nowym Jorku, powinno się to robić minimum co siedem dni. W przypadku alergików, osób zmagających się ze schorzeniami skórnymi (rzadko prana poszewka może być przyczyną wyprysków na twarzy lub zaostrzać trądzik) oraz małych dzieci wskazanym jest, aby pościel była zmieniana jeszcze częściej.

Częściej pościel powinniśmy zmieniać także podczas choroby, gdy śpimy ze zwierzętami lub np. latem, gdy bardziej się pocimy.

Jak prać pościel?

Pościel pierz oddzielając ją od innych elementów swojej garderoby, ręczników czy ścierek. Nigdy też nie pierz białej pościeli z kolorową.

Pamiętaj także, że wszystkie poszewki powinny być prane na “lewej stronie” Dzięki temu unikniesz otarć od bębna na tkaninie, a materiał zachowa swój intensywny kolor. Zasuń także wszystkie suwaki lub pozapinaj guziki w poszwach i powłoczkach. Dzięki temu elementy kompletu nie splączą się podczas prania i dokładniej wypłucze się z nich detergent.

Jak szybko zmienić pościel?

Wywróć poszwę na lewą stronę. Następnie włóż ręce do środka i złap za rogi poszwy. Teraz chwyć kołdrę za rogi i “strzepnij” poszwę. Gotowe!

Jak często prać kołdrę i poduszki?

Pranie kołdry powinno być czynnością wykonywaną raz na pół roku. Warto pamiętać jednak, że w sytuacji nadmiernej potliwości, upalnego lata lub przebytych chorób, pranie kołdry należy wpisać do cotygodniowych czynności, gwarantujących świeżość i czystość sypialni. Zimą, podczas dużych mrozów, zaleca się wystawić kołdrę na zewnątrz, w celu wymrożenia zalegających w niej bakterii.

Kiedy wymienić kołdrę i poduszkę?

Aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen, zarówno kołdrę, jak i poduszkę powinno się wymieniać na nowe co 2 lata.

Do głównych oznak zużycia kołder i poduszek należą:

  • zmiana koloru poszycia kołdry z białego na żółty,
  • utrata sprężystości wypełnienia, przez co kołdra staje się bardziej płaska, a jej puszystość przestaje zwiększać się po praniu.

Na koniec “ciekawostka” . W Wielkiej Brytanii badanie, oparte na ankiecie przeprowadzonej przez Hammonds Furniture wśród 2000 uczestników, wykazało, że co trzeci Brytyjczyk (30%) pierze pościel tylko raz do roku!

Pamiętajmy, że częsta zmiana pościeli oraz regularne pranie kołder i poduszek pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, a także przysłuży się naszej urodzie. Jeśli okazało się, że nadszedł czas na zmianę pościeli, a także kołder i poduszek w waszych domach, to koniecznie zajrzyjcie na stronę naszego sklepu w poszukiwaniu nowych kompletów pościeli oraz wypełnień – https://www.whitepocket.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *