Bez kategorii

Wiosenne porządki w sypialni – sprawdźcie czy pamiętaliście o wszystkim

“Porządek w domu, porządek w życiu” – znacie to przysłowie? Chyba każdy z nas, choć raz lub dwa razy do roku czuje się zmotywowany do generalnych porządków. Co powiecie na wspólnie wiosenne porządki w sypialni? Jak się za nie zabrać, by niczego nie pominąć? Przejdź z nami krok po kroku przez każdy z nich.

Jak zabrać się za porządek w domu?

Wiosenne porządki to często generalne porządki. Nie zawsze muszą być one postrzegane jako nieprzyjemny obowiązek. To wy decydujecie kiedy, ile czasu i zaangażowania chcecie na nie poświęcić. Chcąc wykonać wiosenne porządki w sypialni, powinniśmy zaplanować osobny dzień na jej uporządkowanie, by w pełni skupić się na tej przestrzeni lub podzielić sobie pracę i wpleść w harmonogram domowych prac, przez cały tydzień. Pamiętajcie, że porządki w domu, możemy potraktować jako sposób na odstresowanie i oczyszczenie swojej przestrzeni, by bardziej nam sprzyjała.

Wiosenne porządki w sypialni – karta pracy

Dla osób zadaniowych, które lubią odhaczać poszczególne kroki na liście, zachęcamy do zaopatrzenia się w kartę pracy, która może ułatwić przebieg porządków i nie pozwoli zapomnieć nawet o najbardziej skrytych zakamarkach naszej sypialni. Wiele takich planów porządkowania domu, dostępnych jest w Internecie.

Porządki w domu – sypialnia

Wiosną, kiedy wszystko ponownie budzi się do życia, a pierwsze promienie słońca zaczynają gościć w naszych domach, zdecydowanie zyskujemy więcej motywacji do działania. Przychodzi więc i czas na wiosenne porządki w sypialni. Przygotowaliśmy dla was listę rzeczy i czynności, które warto w tym okresie wykonać.

Łóżko  – jak zadbać o jego elementy?

Łóżko to główny punkt naszej sypialni, w którym spędzamy każdą noc. Łóżko sypialniane możemy zaliczyć przecież do jednego z najczęściej używanych przez nas mebli, stąd zdecydowanie powinniśmy poświęcić troszkę więcej czasu na jego uporządkowanie. Co przede wszystkim należy zrobić?

 • Zdejmijcie pościel i odpowiednio ją upierzcie. Przy okazji zajrzyj do szafy bądź garderoby i sprawdźcie, w jakim stanie są pozostałe pościele oraz czy nie wymagają wymiany. Pamiętaj, że nie musisz ich wyrzucać – z powodzeniem możecie wykorzystać je do czyszczenia brudnych powierzchni lub przekazać do lokalnego schroniska. Nowe pościele, które będą służyć wam przez kolejne lata, a do tego są niezwykle miękkie i uszyte ze 100% bawełny, znajdziesz w naszym sklepie. Na wiosnę bardzo chętnie wybierane są pościele w kwiaty, jak na przykład: Ogród, Łąka czy Chabry.
 • Kołdry i poduszki – to także elementy używane przez nas codziennie, które powinniśmy regularnie prać i wymieniać. Jeśli na waszych wypełnieniach pojawiły się już żółte plamy, a w dodatku nie są już tak miękkie i przyjemne w dotyku jak wcześniej, to znak, że czas na nowe. Pamiętajcie, że odpowiednia pielęgnacja, pozwoli wydłużyć żywotność kołdry i poduszek tj. ich regularne pranie czy wietrzenie. Warto podkreślić, iż jest to także zdrowe dla naszego organizmu.
 • Materac – wiele materacy posiada dodatkową powłokę, którą możemy uprać. Wówczas jego czyszczenie mamy za sobą, jeśli jednak nasz materac nie ma takiego pokrowca, to należy materac odpowiednio wyczyścić. Pamiętajcie, żeby robić to ostrożnie. Poleca się także, co pewien czas obrócić materac na drugą stronę. Jeśli zatem nigdy tego nie robiliście lub nawet nie pamiętacie, to zdecydowanie moment, by to zrobić. 
 • Last, but not least, rama łóżka – na której może gromadzić się kurz. Dla pełnego porządku pamiętaj o jego starciu. Jeśli wasze łóżka stoją przy ścianie, pamiętajcie o zajrzeniu za nie;)

Położenie się w czystej i pachnącej pościeli na wieczór, to niesamowite uczucie, znacie je?

Porządek w szafie z ubraniami

W wielu domach, w samej sypialni możemy spotkać również szafy z ubraniami lub osobne pomieszczenia – garderoby, o których również powinniśmy pamiętać w trakcie wiosennych porządków.

 • Warto zacząć od wyciągnięcia swoich ubrań i dokładnego ich przejrzenia – ubrania, których nie nosimy, możemy przesłać do fundacji, a te nieco zniszczone umieścić w specjalnych pojemnikach. Dzięki temu mamy pewność, że dodatkowo zrobiliśmy coś dobrego. 
 • Zanim ułożycie pozostawione ubrania z powrotem na półkach, pamiętajcie o ich dokładnym wytarciu z kurzu, nie pomijając drzwiczek, szuflad i uchwytów.
 • Jak składać ubrania? Każdy z nas ma swój system. Jeśli jednak szukasz inspiracji by jak najwięcej pomieścić w swojej szafie lub garderobie, to zachęcamy do obejrzenia filmików na YouTube, gdzie znajdziecie wiele wskazówek wraz z prezentacją. 
 • Wszystko wyczyszczone, ciuchy ułożone, wisienką na torcie może być umieszczenie pachnącej saszetki w naszej szafie. 

Przechowywanie w sypialni

Twoja sypialnia skrywa jeszcze wiele szafek, szafeczek, skrzyń i pojemników, które wypełnione są ubraniami czy “przydasiami’? To moment, w którym warto zajrzeć do każdego takiego miejsca, wyciągnąć każdą rzecz, zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz odpowiednio wszystko wyczyścić. Cały schemat możecie wykonać podobnie jak z porządkiem w szafie.

Biurko, toaletka, półki

To przestrzenie mieszczące często dużo skarbów. Z pewnością to znacie. Uporządkujcie je tak, by znajdowały się na nich tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Są to jedne z najbardziej widocznych miejsc, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią ich estetykę i uporządkowanie. Puste opakowania, czy rzeczy odłożone “na chwilę” powinny znaleźć swoje miejsce. Przy okazji spróbuj ładnie je zaaranżować. Kwiaty, świece, patyczki zapachowe to drobne elementy, które dodają wnętrzu uroku i przytulności.

Okna w sypialni

Nimi także czas zająć się wiosną, aby widok był jeszcze piękniejszy, a do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła. W związku z tym:

 • upierzcie firany i zasłon lub przetrzyjcie rolety;
 • następne przejdźcie do umycia okien, wewnątrz i na zewnątrz, wraz z ramami oraz parapetami.

Ozdoby w sypialni

Jeśli w Twojej sypialni znajdują się również dodatkowe ozdoby, takie jak lustro, zdjęcia czy obrazki na ścianach to nie zapomnij o nich! To przedmioty, o których nie zawsze pamiętamy w trakcie codziennych porządków, dlatego może pokrywać je spora ilość kurzu.

Wiosenne porządki w sypialni – czy pamiętaliście o tym?

Jesteśmy na półmetku naszego sprzątania, upewnijcie się, że w trakcie porządkowania sypialni, umyliście także:

 • listwy przypodłogowe – szczególnie jeśli są szerokie;
 • lampy – klosze i żarówki także gromadzą kurz;
 • podłogę pod łóżkiem i szafkami;
 • wysokie elementy – karnisz czy szafa; 
 • drzwi i klamki;
 • włączniki i kontakty;
 • grzejniki;
 • kwiaty – często i na nich znajduje się kurz.

Jak utrzymywać porządek w domu?

Na zakończenie wspaniałej, oczyszczającej przygody, pozostało odkurzyć i umyć podłogę i/lub dywany. Wtedy pozostaje nam już tylko cieszyć się z wykonanej pracy. Serdecznie gratulujemy wam, jeśli tego dokonaliście, a wasza sypialnia lśni i przyjemnie pachnie. 

Nie zadręczajcie się myślą, że to tylko na chwilę. Jeśli przy regularnych porządkach, będziecie pamiętać także o tych mniej oczywistych miejscach i zakamarkach, to spokojnie będziecie delektować się tak czystym pomieszczeniem jeszcze przez długi czas.

Porządki w domu to dla niektórych trudny orzech do zgryzienia. Mamy nadzieję, że z nami i naszą listą będzie wam o wiele łatwiej. Wiosna to wspaniały moment, aby zadbać nawet o te mniej widoczne miejsca i rzadziej używane przedmioty. A czy wy lubicie wiosenne porządki i macie swoje sposoby na ich realizację?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *