jakie kwiaty wybrac do sypialni white pocket
Bez kategorii

Jakie kwiaty wybrać do sypialni ?

Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać? Poznaj najlepsze rośliny do sypialni.

Uważa się, że w sypialni nie powinno się ustawiać kwiatów doniczkowych, ponieważ kiedy śpimy, one pobierają tlen i wydzielają dwutlenek węgla. Wniosek: rośliny psują powietrze. Obawy, że rośliny w sypialni pozbawią nas oddechu, są nieuzasadnione. Zapotrzebowanie na tlen naszych kaktusów, bluszczy i palm jest zdecydowanie niewielkie. Nawet jeśli zużyją pewną ilość tlenu na pewno nie jest to dla nas szkodliwe (chyba, że zamienimy naszą sypialnię w małą dżunglę 😊

Jeśli jednak masz obawy możesz wstawić do sypialni rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Masz wtedy pewność, że nie tylko są ozdobą sypialni, ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze.

TOP 5 kwiatów do sypialni

1. Skrzydłokwiat 

Skrzydłokwiat posiada imponujące białe kwiaty, które komponują się niezwykle pięknie w towarzystwie intensywnie zielonych liści. Jest rośliną pochłaniającą aceton, benzen oraz formaldehyd z otoczenia, co sprawia, że jest idealnym kwiatem do sypialni. Poza tym, radzi sobie też z pleśnią, amoniakiem, toluenem i ksylenem. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, wystarczy go podlewać jak storczyki i często zraszać.

2. Aloes zwyczajny 

To jeden z najcenniejszych gatunków do sypialni – wytwarza tlen nocą, pochłania dwutlenek węgla, nawilża i filtruje z zanieczyszczeń powietrze. Roślina ta należy do sukulentów i wspaniale rozwija się w warunkach domowych. Aloes osiąga zwykle kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Może nie mieścić się na parapecie. Dlatego nadaje się do nieco przestronniejszych sypialni, gdzie istnieje możliwość ustawienia go na szafce czy komodzie. Nie lubi za dużo wody, więc podlewaj go oszczędnie. Świetnie wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

jakie kwiaty do sypialni aloes white pocket

3. Storczyk (orchidea)

Piękny kwiat, który kocha światło wschodniego lub zachodniego parapetu, nie toleruje jednak nadmiaru wody. Ułatwi zasypianie i zapewni zdrowy sen ze względu na przeprowadzanie odwrotnej fotosyntezy. Storczyk dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu, by zdobił pomieszczenie. Trzeba pamiętać jednak o tym, że storczyki wymagają umiarkowanej wprawy w ich prowadzeniu, zatem początkującym pasjonatom roślinności nie są szczególnie polecane.

4. Sansewieria gwinejska 

Sansewieria gwinejska, znana także jako wężownica oraz „język teściowej” zalicza się do grupy „żelaznych” roślin. Przetrwa wszystko o ile nie będziemy jej zbyt często podlewać ani przesadzać, jest więc jest idealna dla zapominalskich lub osób często podróżujących.  Sansewieria znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody, a nawet brak światła. Nocą produkuje tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla, formaldehydu i benzenu. Sansewieria znalazła się w raporcie Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement” opublikowanym przez NASA jako jedna z najlepiej oczyszczających powietrze roślin. Zdecydowanie warto ją mieć w domu.

jakie kwiaty do sypialni sansewieria white pocket5. Kaktusy (bożonarodzeniowy i wielkanocny) – brazylijskie gatunki, które wyglądem znacząco odbiegają od zwyczajnych kaktusów. W okresie kwitnienia wypuszczają piękne, jaskrawe kwiaty. Pierwszy kaktus kwitnie zimą, natomiast drugi – latem. Świetnie wyglądają na sypialnianym parapecie – nie lubią częstego dotykania, przesadzania i zbyt obfitego podlewania.,

 

Inne kwiaty polecane do sypialni to:

paprocie domowe – szczególnie nefrolepis (Nephrolepis), Grubosz drzewiasty czyli popularne drzewko szczęścia, palma koralowa ,bluszcz pospolity, fikus benjamina i fikus sprężysty, figowce, filodendrony i draceny

Warto wiedzieć: Badania pokazują, że żeby zneutralizować umiarkowane stężenie toksyn w powietrzu w pokoju o powierzchni 25 m², potrzebne jest 6 średniej wielkości roślin.

Jakich roślin unikać w sypialni?

Rośliny, których zdecydowanie musimy unikać w sypialniach to kwiaty o intensywnym, ciężkim zapachu. Może być on bowiem na tyle duszący, że przyprawi nas o prawdziwą bezsenność. Na tę kwestię szczególnie uwrażliwieni powinni być alergicy. W ich przypadku pyłki kwiatów mogą w dodatku spowodować uporczywy katar i kaszel, który będzie dawał się we znaki zarówno w dzień, jak i w nocy. Kwiaty, których nie powinno więc być w sypialni to m.in. róże, hiacynty, lilie, hortensje czy oleandry.

Nie poleca się także trzymania w sypialni begonii, prymulek, konwalii, fiołków afrykańskich czy cyklamenów perskich.

 

Chcesz otrzymać więcej porad jak poprawić jakość swojego snu? Zapisz się do naszego newslettera i pobierz poradnik” 26 sposobów na lepszy sen”

newsletter

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *