jakie kwiaty wybrac do sypialni white pocket
Bez kategorii

Jakie kwiaty wybrać do sypialni ?

Uważa się, że w sypialni nie powinno się ustawiać kwiatów doniczkowych, ponieważ kiedy śpimy, one pobierają tlen i wydzielają dwutlenek węgla. Wniosek: rośliny psują powietrze. Obawy, że rośliny w sypialni pozbawią nas oddechu, są nieuzasadnione. Zapotrzebowanie na tlen naszych kaktusów, bluszczy i palm jest zdecydowanie niewielkie. Nawet jeśli zużyją pewną ilość tlenu, na pewno nie jest to dla nas szkodliwe. Jakie domowe kwiaty mogą znaleźć się w naszej sypialni? Przygotowaliśmy TOP5 najlepszych propozycji!

Rośliny w sypialni

Dlaczego decydujemy się na ustawienie w pokoju, w którym przebywamy zwykle w wolnym czasie, a najczęściej śpimy? Kwiaty domowe stanowią nie tylko ozdobę naszego wnętrza, lecz także mogę wykazywać wiele dobroczynnych właściwości. Przypisuje im się między innymi funkcje oczyszczające powietrze. Jak wspomnieliśmy na początku, istnieje naprawdę znikome ryzyko, że kwiaty nam zaszkodzą. Jeśli jednak masz obawy możesz wstawić do sypialni rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Masz wtedy pewność, że nie tylko są ozdobą sypialni, ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze

TOP 5 kwiatów do sypialni

Skoro wiemy już, że rośliny doniczkowe mogą naprawdę przydać się w naszym pomieszczeniu, powstaje pytanie, jakie kwiaty do sypialni wybrać? Oto nasze polecenia!

1. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat posiada imponujące białe kwiaty, które komponują się niezwykle pięknie w towarzystwie intensywnie zielonych liści. Jest rośliną pochłaniającą aceton, benzen oraz formaldehyd z otoczenia, co sprawia, że jest idealnym kwiatem do sypialni. Poza tym, radzi sobie też z pleśnią, amoniakiem, toluenem i ksylenem. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, wystarczy go podlewać jak storczyki i często zraszać.

2. Aloes zwyczajny

To jeden z najcenniejszych gatunków do sypialni – wytwarza tlen nocą, pochłania dwutlenek węgla, nawilża i filtruje z zanieczyszczeń powietrze. Roślina ta należy do sukulentów i wspaniale rozwija się w warunkach domowych. Aloes osiąga zwykle kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Może nie mieścić się na parapecie. Dlatego nadaje się do nieco przestronniejszych sypialni, gdzie istnieje możliwość ustawienia go na szafce czy komodzie. Nie lubi za dużo wody, więc podlewaj go oszczędnie. Świetnie wygląda w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

3. Storczyk (orchidea)

Piękny kwiat, który kocha światło wschodniego lub zachodniego parapetu, nie toleruje jednak nadmiaru wody. Ułatwi zasypianie i zapewni zdrowy sen ze względu na przeprowadzanie odwrotnej fotosyntezy. Storczyk dobrze wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach. Warto go ustawiać w wyeksponowanym miejscu, by zdobił pomieszczenie. Trzeba pamiętać jednak o tym, że storczyki wymagają umiarkowanej wprawy w ich prowadzeniu, zatem początkującym pasjonatom roślinności nie są szczególnie polecane.

4. Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska, znana także jako wężownica oraz „język teściowej” zalicza się do grupy „żelaznych” roślin. Przetrwa wszystko o ile nie będziemy jej zbyt często podlewać ani przesadzać, jest więc jest idealna dla zapominalskich lub osób często podróżujących.  Sansewieria znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody, a nawet brak światła. Nocą produkuje tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla, formaldehydu i benzenu. Sansewieria znalazła się w raporcie Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement” opublikowanym przez NASA jako jedna z najlepiej oczyszczających powietrze roślin. Zdecydowanie warto ją mieć w domu.

5. Kaktusy (bożonarodzeniowy i wielkanocny)

Brazylijskie gatunki, które wyglądem znacząco odbiegają od zwyczajnych kaktusów. W okresie kwitnienia wypuszczają piękne, jaskrawe kwiaty. Pierwszy kaktus kwitnie zimą, natomiast drugi – latem. Świetnie wyglądają na sypialnianym parapecie – nie lubią częstego dotykania, przesadzania i zbyt obfitego podlewania.

Domowe kwiaty w sypialni

Wśród szczególnie popularnych roślin, które decydujemy się również umieszczać w miejscu. w którym śpimy, są paprocie domowe – szczególnie nefrolepis (Nephrolepis), Grubosz drzewiasty czyli popularne drzewko szczęścia, palma koralowa ,bluszcz pospolity, fikus benjamina i fikus sprężysty, figowce, filodendrony i draceny

Warto wiedzieć: Badania pokazują, że żeby zneutralizować umiarkowane stężenie toksyn w powietrzu w pokoju o powierzchni 25 m², potrzebne jest 6 średniej wielkości roślin.

Jakich roślin unikać w sypialni?

Rośliny, których zdecydowanie musimy unikać w sypialniach to kwiaty o intensywnym, ciężkim zapachu. Może być on bowiem na tyle duszący, że przyprawi nas o prawdziwą bezsenność. Na tę kwestię szczególnie uwrażliwieni powinni być alergicy. W ich przypadku pyłki kwiatów mogą w dodatku spowodować uporczywy katar i kaszel, który będzie dawał się we znaki zarówno w dzień, jak i w nocy. Kwiaty, których nie powinno więc być w sypialni to m.in. róże, hiacynty, lilie, hortensje czy oleandry.

Nie poleca się także trzymania w sypialni begonii, prymulek, konwalii, fiołków afrykańskich czy cyklamenów perskich.

 

Nie możesz lub nie chcesz wstawiać do swojej sypialni żadnych żywych roślin? Pamiętaj, że możesz zdecydować się na sztuczne. My zaś zachęcamy do wprowadzenia tego elementu w dekoracjach – na naszej stronie znajdziesz pościele w wielu pięknych roślinnych wzorach. Zarówno pościele w kwiaty, jak i te w liście charakterystycznych roślin, takich jak palmy czy paprocie.

.

 

Chcesz otrzymać więcej porad jak poprawić jakość swojego snu? Zapisz się do naszego newslettera i pobierz poradnik” 26 sposobów na lepszy sen”

newsletter

[mailerlite_form form_id=3]

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *