jaka pozycja do spania jest najlepsza
Bez kategorii

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Doskonale wiemy, że nikt z nas nie planuje, w jakiej pozycji będzie spał, tak jak nie można zaplanować, o czym będziemy śnić. Przychodzi to nam naturalnie, a większość z nas nigdy się nad tym nie zastanawia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre pozycje są optymalne dla naszego zdrowia, a inne mogą mieć negatywne skutki. Jeśli więc okaże się, że nasze ułożenie podczas snu nie należy do najkorzystniejszych, warto podjąć próbę zmiany nawyków. Przeczytasz o tym w poniższym wpisie.

Jaka pozycja do spania jest prawidłowa?

Wyróżniamy kilka rodzajów pozycji do spania, które omówimy poniżej. Warto wiedzieć, że na wpływ naszych przyzwyczajeń i prawidłowe ułożenie ciała, a w tym kręgosłupa mają także materac do spania oraz poduszka. W trosce o zdrowy sen i nasze zdrowie, warto zgłębić temat i dobrać optymalne dla nas rozwiązania.

Pozycja na wznak – prawidłowa pozycja do spania

chociaż niewiele osób je wybiera jest to zasadniczo najzdrowsze ułożenie ciała podczas snu. W tej pozycji odpoczywają mięśnie kręgosłupa i karku, ponieważ są ułożone neutralnie. Nasze narządy wewnętrzne nie są uciskane a mięśnie są rozluźnione. Nie można jednak zapomnieć, że bardzo ważne jest nachylenie naszej głowy. Zbyt wysokie owocuje wygięciem kręgosłupa i w efekcie np. bólem karku. Zbyt niskie może skutkować przedostawaniem się kwasów żołądkowych do górnych części układu trawiennego. Ponadto odradza się tę pozycję podczas przeziębienia, aby uniknąć spływania wydzieliny. Pomimo wielu zalet odradza się spanie na plecach osobom z tendencją do chrapania.

Pozycja na boku

drugie w kolejności najkorzystniejsze ułożenie do snu. Z odpowiednią dobraną poduszką nie ma nacisku na kręgi i mięśnie pozostają rozluźnione. Niektórzy lekarze uważają, że spanie na lewym boku jest mniej korzystne niż na prawym i odwrotnie. Najlepiej zmieniać bok także po to, aby uniknąć drętwienia rąk. Uwaga – nie mylmy tej pozycji z embrionalną, o której mowa niżej.

Pozycja embrionalna

 podobna do powyższej jednak osoby tak śpiące mają podkurczone nogi i są lekko wygięte. W tej pozycji śpi bardzo wiele osób, choć niestety to ułożenie nie należy do najzdrowszych. Nasze ciało jest ściśnięte, a narządy wewnętrzne mogą być niedotlenione. Dodatkowo nie sprzyja ono swobodnemu krążeniu krwi. Jednak niewątpliwie wygodniej w tej pozycji  śpi się kobietom w ciąży i dla nich ta pozycja jest korzystniejsza niż na wznak.

Pozycja na brzuchu

jednogłośnie określana przez lekarzy jako nieodpowiednia i nie ma tu wyjątków. Po pierwsze w porównaniu z innymi ułożeniami ciała, w tej pozycji będzie się nam gorzej oddychało. Po drugie pozycja ta powoduje ucisk żołądka, a co za tym idzie przemieszczanie się kwasów żołądkowych w górę. Jakby tego było mało ucierpi także nasz kręgosłup. Głowa jest skierowana w lewo lub w prawo co oznacza, że odcinek szyjny kręgosłupa pozostaje w pozycji skręconej i rano możemy się obudzić z bardzo nieprzyjemnym bólem karku. Cierpią też dolne kręgi kręgosłupa, które są cały czas ściśnięte. Może to zaowocować trwałym zniekształceniem w odcinku lędźwiowym. Odradzamy!

 

Zmiana nawyków nie jest łatwa, bo w nocy po prostu nie jesteśmy w stanie ciągle kontrolować naszego ciała, ale warto próbować, zwłaszcza gdy na szali jest nasze samopoczucie czy nawet zdrowie. Pamiętajmy jednak, że oprócz pozycji, w jakiej śpimy, olbrzymie znaczenie ma także odpowiednio dobrany materac i poduszka.

 

Chcesz otrzymać więcej porad jak poprawić jakość swojego snu? Zapisz się do naszego newslettera i pobierz poradnik” 26 sposobów na lepszy sen”

newsletter

[mailerlite_form form_id=3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *