Bez kategorii

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Sypialnia to miejsce, gdzie szukamy odpoczynku, relaksu i wyciszenia, dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze przemyśleli jej wystrój. Za serce każdej sypialni uważa się łóżko i to na nim warto się najbardziej skupić. Kiedy już wybraliście wygodny materac, solidną ramę, odpowiednią kołdrę i poduszki oraz wysokiej jakości estetyczną pościel, pora na kupno narzuty na łóżko! Jak ją wybrać? Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Dlaczego warto mieć narzutę na łóżko?

Z pewnością można wymienić wiele zalet posiadania i stosowania narzuty na łóżko.

  • Dzięki narzucie jesteśmy w stanie w kilka sekund uporządkować przestrzeń naszego łóżka, bez konieczności idealnego składania pościeli, poprawiania poduszek itp. Szczególnie sprawdza się u tych, który nie mają sypialni i czasu, aby rano składać sofę.
  • Narzuta ochroni naszą pościel przed zabrudzeniami, kurzem itp. Zastanówcie się,  jak często po powrocie z pracy siadacie na chwilę na łóżko? No właśnie, a przecież w tych ubraniach byliśmy w autobusie, biurze, samochodzie, a to nie są zawsze najczystsze miejsca. Dlatego, aby nasza pościel pozostała nieskazitelna, chrońmy ją kapą – jak potocznie mówi się również na narzuty.
  • Odpowiednio dobrana narzuta może stanowić piękny dodatek. Jeśli wybierzemy narzutę pasującą do naszej sypialni, będzie efektownie podkreślała jej styl.

Jak wybrać narzutę?

Poniżej przygotowaliśmy kilka istotnych aspektów do wyboru narzuty na łóżko do sypialni lub na łóżko dziecięce. Mamy nadzieję, że te wskazówki ułatwią Wam wybór. 

Decydując się na narzuty z naszej oferty, na stronie znajdziecie dokładny opis każdej z nich. Z łatwością sprawdzicie rozmiar czy szczegóły dotyczące materiału

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Narzuta sięgająca do podłogi – naszym zdaniem jest bardziej elegancka i nadaje się do sypialni w stylu klasycznym, glamour, ale nie tylko. Wszystko przecież zależy od kolorystyki i materiału. Aby dobrać odpowiedni rozmiar należy sprawdzić wymiar łóżka oraz wysokość od podłogi do górnego krańca materaca. Do szerokości łóżka po każdej ze stron dodajemy tyle ile wynosi wysokość łóżka, natomiast do długości dodajemy tyle samo, ale tylko po jednej ze stron.

Przykład: łóżko o szerokości 160 cm i długości 200 cm, wysokość od podłogi 50 cm – minimalny rozmiar narzuty to 260 cm szerokości (160+50+50) oraz 250 cm długości (200+50).

Narzuta założona pod materac – idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, ale także ze względów praktycznych do takich, w których żyją zwierzęta, mogące się ocierać czy drapać naszą narzutę. Aby dobrać rozmiar, należy sprawdzić wymiary materaca oraz jego grubość. Do szerokości dodajemy minimalnie po tyle ile wynosi grubość materaca.

Przykład: materac o szerokości 160 cm, długości 200 cm, wysokości 20 cm – minimalny rozmiar narzuty to 220 cm szerokości (160+20+20+20 cm na zakładkę pod spód) oraz 230 cm długości (200+20+10 cm na zakładkę). Gdyby łóżko miało zabudowaną część przy nogach – minimalna narzuta to 220×200 cm. Zawsze warto dodać kilka centymetrów. Pamiętajmy także, o tym, że jeśli mamy duże, grube poduszki należy dodać kilka centymetrów więcej, aby narzuta była w stanie je przykryć i nie zsuwać się z łóżka.

Materiał narzuty na łóżko – który wybrać?

  • Akrylowe narzuty – są tańsze i często mają efektowne desenie, mogą się jednak zsuwać z łóżka i szybciej niszczyć.
  • Satynowe narzuty –  wyglądają bardzo efektownie i nadadzą blasku sypialni w stylu glamour czy w stylu wiktoriańskim, ale są także podatne na zsuwanie się.
  • Bawełniane narzuty – najbardziej praktyczne, będą się dobrze trzymać na łóżku, a w zimne noce mogą z powodzeniem stanowić dodatkowe okrycie. Ich pielęgnacja zazwyczaj jest bardzo łatwa.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kupując narzutę koniecznie sprawdźcie, czy będzie ona łatwa w utrzymaniu w należytej czystości. Jeśli nie chcecie generować kolejnych kosztów, związanych z praniem chemicznym, wybierzcie narzutę wykonaną z wysokiej jakości tkaniny, która jest przystosowana do prania w pralce automatycznej.

Narzuty na łóżko to piękny dodatek do wystroju naszego wnętrza, a dodatkowo mający wiele zalet. To także świetny sposób na szybką metamorfozę sypialni. A czy Wy używacie narzut na łóżko w swoich domach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *