Bez kategorii

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Sypialnia to miejsce, gdzie szukamy odpoczynku, relaksu i wyciszenia, dlatego tak ważne jest, abyśmy dobrze przemyśleli jej urządzanie. Sercem każdej sypialni jest łóżko i to na nim warto się najbardziej skupić.

Kiedy już wybraliście wygodny materac, solidną ramę, odpowiednią kołdrę i poduszki oraz wysokiej jakości estetyczną pościel, pora na kupno narzuty na łóżko!

Dlaczego warto mieć narzutę na łóżko?

– dzięki narzucie jesteśmy w stanie w kilka sekund uporządkować przestrzeń naszego łóżka, bez konieczności idealnego składania pościeli, poprawiania poduszek itp. Szczególnie sprawdza się u tych, który nie mają sypialni i czasu, aby rano składać sofę.

– narzuta ochroni naszą pościel przed zabrudzeniami, kurzem itp. Zastanówcie się,  jak często po powrocie z pracy siadacie na chwilę na łóżko? No właśnie, a przecież w tych ubraniach byliśmy w autobusie, biurze, samochodzie, a to nie są zawsze najczystsze miejsca. Dlatego, aby nasza pościel pozostała nieskazitelna, ochrońmy ją kapą.

 – odpowiednio dobrana narzuta może stanowić piękny dodatek. Jeśli wybierzemy narzutę pasującą do naszej sypialni, będzie efektownie podkreślała jej styl.

jak wybrać narzute do sypialni

 

Jak wybierać narzutę?

1.Pod względem rozmiaru:

Narzuta sięgająca do podłogi – naszym zdaniem jest bardziej elegancka i nadaje się do sypialni w stylu klasycznym, glamour ale nie tylko. Wszystko przecież zależy od kolorystyki i materiału. Aby dobrać odpowiedni rozmiar należy sprawdzić wymiar łóżka oraz wysokość od podłogi do górnego krańca materaca. Do szerokości łóżka po każdej ze stron dodajemy tyle ile wynosi wysokość łóżka, natomiast do długości dodajemy tyle samo, ale tylko po jednej ze stron.

Przykład: łóżko o szerokości 160 cm i długości 200 cm, wysokość od podłogi 50 cm – minimalny rozmiar narzuty to 260 cm szerokości (160+50+50) oraz 250 cm długości (200+50).

Narzuta założona pod materac – idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, ale także ze względów praktycznych do takich, w których żyją zwierzęta, mogące się ocierać czy drapać naszą narzutę.  Aby dobrać rozmiar należy sprawdzić wymiary materaca oraz jego grubość. Do szerokości dodajemy minimalnie po tyle ile wynosi grubość materaca.

Przykład:  materac o szerokości 160 cm, długości 200 cm, wysokości 20 cm – minimalny rozmiar narzuty to 220 cm szerokości (160+20+20+20 cm na zakładkę pod spód) oraz 230 cm długości (200+20+10 cm na zakładkę). Gdyby łóżko miało zabudowaną część przy nogach – minimalna narzuta to 220×200 cm. Zawsze warto dodać kilka centymetrów. Pamiętajmy także, o tym, że jeśli mamy duże, grube poduszki należy dodać kilka centymetrów więcej, aby narzuta była w stanie je przykryć i nie zsuwać się z łóżka.

2.Pod względem materiału z jakiego została wykonana

– akrylowe narzuty- są tańsze i często mają efektowne desenie, mogą się jednak zsuwać z łóżka i szybciej niszczyć,

– satynowe narzuty –  wyglądają bardzo efektownie i nadadzą blasku  sypialniom w stylu glamour czy w stylu wiktoriańskim, ale są także podatne na zsuwanie się,

– bawełniane narzuty – najbardziej praktyczne , będą się dobrze trzymać na łóżku, w zimne noce mogą z powodzeniem stanowić dodatkowe okrycie. Ich pielęgnacja zazwyczaj jest bardzo łatwa.

Pamiętajcie !

Kupując narzutę koniecznie sprawdźcie będzie ona  łatwa w utrzymaniu w należytej czystości.  Jeśli nie chcecie generować kolejnych kosztów, związanych z praniem chemicznym wybierzcie narzutę, wykonaną z wysokiej jakości tkaniny, która jest przystosowana do prania w pralce automatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *