Bez kategorii

Jak dbać o wełniany koc?

Koc z wełny to piękny i naturalny element wyposażenia naszego domu. Koc to oczywiście także produkt, który często zapewnia nam ciepło. Wełniane koce uważa się za niezwykle wytrzymałe, ale aby mieć pewność, że będzie służył nam przez lata warto o niego odpowiednio zadbać. Jak dbać o wełniany koc? 

Koc z wełny merino – dlaczego warto? 

Wełna posiada doskonałą, naturalną ochronę przed zabrudzeniami i zdolności do “samooczyszczania się”, w związku z tym nie trzeba jej często prać. Zaleca się natomiast regularne wietrzenie na zewnątrz, szczególnie gdy powietrze jest wilgotne. Zabieg ten świetnie odświeża i regeneruje włókna.

Czy wełniany koc można prać w pralce?

Jeśli musisz wyprać swój wełniany koc najbezpieczniejszą metodą będzie czyszczenie chemiczne na sucho. Koc możesz też wyprać ręcznie lub w pralce z wykorzystaniem specjalnego programu do prania wełn

Przed włożeniem wełnianego koca do pralki najlepiej złożyć go w kostkę lub harmonijkę. Do prania wybierz program, który pierze w maksymalnie 30 stopniach i jest przeznaczony do prania wełny lub tkanin delikatnych. Wyłącz opcję wirowania.

Do prania należy oczywiście użyć detergentu do wełny.  Po zakończeniu prania koc należy ostrożnie wyciągnąć z pralki i delikatnie odsączyć z niego nadmiar wody. Wełny nie wolno wyżymać.

Pranie ręczne wełnianego koca

Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne warto robić to w rękawicach, dzięki temu nie zaciągniesz wełnianych włókien paznokciem czy biżuterią. Ważne jest, aby temperatura wody nie przekraczała 30 st.c

Do prania używaj wyłącznie dobrego jakościowo środka do wełny z dodatkiem lanoliny. Zwykłe proszki mogą zawierać substancje, które zniszczą wełniane włókna. Unikaj także wybielaczy i odplamiaczy. Pamiętaj o tym, że wełny nie należy długo moczyć, pranie powinno trwać nie więcej niż 10 minut. Na koniec prania dokładnie wypłucz koc w letniej wodzie. Pamiętaj, żeby nie wyżymać i nie wykręcać koca.

Suszenie wełny

Wełniany koc susz na płasko w pozycji rozłożonej bez dostępu bezpośredniego światła słonecznego i bezpośredniego źródła ciepła (kaloryfer, ogrzewanie podłogowe). Wełnianych kocy nie powinno się wieszać w pozycji pionowej, ponieważ mokre włókna są zdecydowanie bardziej podatne na rozciąganie. Aby przyspieszyć proces suszenia pranie zaplanujmy na ciepły letni dzień.

Mechacenie się wełny – co robić?

Owcza wełna podlega procesowi filcowania. Jest to naturalne zjawisko, w wyniku którego na jej powierzchni mogą pojawić się zmechacenia. Niechcianych kuleczek czy zmechaceń nie powinno się jednak odrywać ani czesać. Najlepiej usuwać je golarką do swetrów. Nie wpływa to na właściwości koca czy też grubość przędzy.

By nasz wełniany koc służył nam latami, warto zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację tego wyjątkowego materiału. Jeśli aktualnie poszukujecie koca, który ozdobi wasze wnętrze, to zapraszamy na whitepocket.pl, gdzie znajdziecie koce z wełny merino z domieszką kaszmiru, w różnych kolorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *