Bez kategorii

Nie daj się zmęczeniu. Jak dobrze odpoczywać?

Życie zawodowe, troska o rodzinę, załatwianie tysiąca spraw i ciągły pośpiech, żeby ze wszystkim zdążyć, to codzienność wielu z nas. W tym nieustannym biegu często zapominamy o tym, że nasz organizm może nie wytrzymać takiego tempa i zareagować skrajnym wyczerpaniem. Sposobem na jego uniknięcie jest odpoczynek – różne jego formy. Co robić żeby odpocząć? Jak uniknąć ciągłego zmęczenia? Nasze odpowiedzi na te pytania poznacie poniżej. 

Dobry sen to podstawa

Jednym z podstawowych sposobów na ładowanie naszych akumulatorów jest dobry sen. Podczas snu wszystkie układy naszego ciała wchodzą w inny tryb pracy. Oddech się uspokaja, temperatura ciała spada o ok. 0,5°, zwalnia metabolizm, rozluźniają się mięśnie. Dzięki temu organizm regeneruje się, a my mamy szansę wstać o poranku z zupełnie nowym spojrzeniem na życie i z energią ruszyć na podbój codzienności.


W dzisiejszych czasach spokojny sen to niestety rzadkość. Wiele osób skarży się na bezsenność i narzeka na niską jakość snu, która nie przynosi regeneracji na odpowiednim poziomie. Aby tego uniknąć warto zadbać o odpowiednie warunki do spania. Niezwykle istotne jest wieczorne wyciszenie, wygodne łóżko i dobra pościel. Telefony i inne urządzenia elektroniczne powinniśmy odłożyć i nie korzystać z nich o najmniej na pół godziny przed udaniem się na spoczynek, a czas ten wykorzystać na słuchanie relaksującej muzyki czy czytanie książki. Dzięki temu wprowadzimy nasz organizm w fazę spokoju i później łatwiej będzie nam zasnąć.

Nie daj się zmęczeniu. Jak dobrze odpoczywać?

Czas dla siebie

Wiele osób żyjących w ciągłym biegu skarży się, że w natłoku zajęć nie ma ani chwili dla siebie. Prowadzi to nie tylko do skrajnego zmęczenia, ale i do frustracji, że tyle robimy dla innych zapominając całkiem o sobie i swoich potrzebach. Jedynym rozwiązaniem, który może ustrzec nas przed wycieńczeniem jest wprowadzenie w plan dnia choćby pół godziny czasu na własne przyjemności. Czas na odpoczynek należy bowiem zaplanować, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że bez tego nie uda nam się wykroić choćby chwili dla siebie.


Planowanie czasu na odpoczynek nie oznacza jednak dokładnego planowania tego, co będziemy w tym czasie robić. Odpoczywanie nie może być kolejną listą zadań, na której znajdą się punkty do odhaczenia. Wypoczynek ma być czasem radosnym, robieniem tego, co sprawia nam przyjemność, bez spinania się, by zrealizować konkretny plan. Nie ma zatem jednej recepty na to, co robić w czasie odpoczynku. Jedni wybiorą dobrą książkę i wygodne łóżko, inni pójdą na spacer do lasu, a jeszcze inni będą się relaksować podczas masażu w SPA.

Nie daj się zmęczeniu. Jak dobrze odpoczywać?

Jak odpocząć na urlopie?

Dobrym sposobem na odpoczynek jest również wyjazd, szczególnie jeśli dysponujemy większą ilością wolnego czasu. Zdecydowanie warto, choćby na krótko, wyjeżdżać poza miejsce zamieszkania kilka razy do roku. Dzięki temu odrywamy się od kieratu codzienności, przestajemy się spieszyć i możemy spędzić miłe chwile na łonie natury. I wcale nie musi to być egzotyczny i luksusowy wyjazd na drugi koniec świata.

Doskonały odpoczynek zapewni nam również wypad niedaleko od domu, np. do gospodarstwa agroturystycznego. Każdy taki wyjazd, niezależnie od miejsca, w które się wybierzemy, pozwoli nam zregenerować siły i wrócić z innym spojrzeniem na codzienność. Po takim wypoczynku często powraca dobry sen, o którym marzyliśmy przed wyjazdem, a nadmierne zmęczenie nie pozwalało nam z niego w pełni skorzystać.

Nie daj się zmęczeniu. Jak dobrze odpoczywać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *