dziecko nie chce spać
Bez kategorii

Co robić, kiedy dziecko nie chce spać?

Rytm dobowy dziecka różni się od rytmu człowieka dorosłego i wraz z dorastaniem malucha ulega zmianom. Niemowlaki śpią dość nieregularnie i potrzebują więcej snu niż przedszkolaki. Dopiero z czasem uczą się odróżniać noc od dnia i przyzwyczajają się do ciągłego snu w nocy. W momentach przejściowych często zdarza się, że maluch nie chce spać. To bywa uciążliwe dla rodziców, którzy marzą o wolnym wieczorze tylko dla siebie lub rano muszą wstać do pracy. Pojawia się pytanie – co zrobić jak dziecko nie chce spać? Jakie są sposoby, by przyzwyczaić pociechę do regularnego snu? Poniżej przedstawiamy garść cennych porad.

Obserwuj zegar biologiczny Twojego dziecka

Chcąc unormować czas spania Twojego dziecka, najpierw musisz poświecić kilka dni na analizę jego zachowań. Zacznij notować, o której dziecko się budzi, czy jest bardziej wypoczęte z samego rana, czy jednak dostaje zastrzyku energii dopiero wieczorem. Przeanalizuj też drzemki w ciągu dnia i ewentualne czynniki wpływające na jego pobudzenie lub uspokojenie.

Drzemki u dziecka

Jeśli chcesz sprawić, by maluch chętniej chodził wcześniej spać, konieczne może okazać się skrócenie drzemek w ciągu dnia. Najlepiej robić to w naturalny sposób. Jeśli dziecko chce się zdrzemnąć, pozwól mu na to, ale nie zasłaniaj przy tym okien, nie wyłączaj telewizora czy radia oraz nie chodź wokół niego na paluszkach. W ten sposób pociecha szybko nauczy się, że dzień jest od aktywności, a od spania noc i samo odpuści sobie drzemki.

pościel w mandarynki white pocket

Wcześniejsza pobudka

Chcąc dostosować malucha do wcześniejszego kładzenia się do łóżka, warto też wprowadzić wcześniejszą pobudkę. To spowoduje, że maluch w ciągu dnia zdąży się zmęczyć i chętniej zaśnie.

Regularny tryb życia dziecka

Regułą, która dotyczy niemalże każdego dziecka jest regularność. Dbaj o to, by dziecko budziło się i zasypiało o tej samej porze. Jeśli te godziny są zmienne, trudno dziwić się dziecku, że zdarzają mu się dni, kiedy tryska energią do późnego wieczora. Rutyna dnia codziennego jest niezwykle ważna dla kilkulatka.

Aktywność dziecka w ciągu dnia

Jeśli chcesz, by Twoja pociecha zasypiała szybciej, zadbaj o to, by miała okazję zmęczyć się w ciągu dnia. Warto tutaj postawić na aktywność fizyczną dostosowaną do wieku dziecka. Wszelki ruch na świeżym powietrzu sprawi, że maluch się dotleni i chętniej zaśnie po powrocie do domu.

Stwórz maluchowi odpowiednią przestrzeń do spania

Dziecko z pewnością chętniej będzie zasypiać, jeśli w pokoju dziecięcym zapanują odpowiednie warunki. Pamiętaj, by nie było w niej ani za gorąco, ani za zimno. Temperatura w okolicach 20 stopni będzie wystarczająca. Warto wietrzyć pokój przed położeniem pociechy.

Ważne jest wyposażenie pokoju. Maluch musi lubić zasypiać w swoim łóżku. Wybierzcie więc takie, które będzie mu się podobać, wyposażone w wygodny materac.

Znaczenie ma także pościel. Warto zakupić taką, która przypadnie do gustu dziecka. Na whitepocket.pl, w zakładce dzieci, znajdziecie kolekcję wyjątkowych pościeli, wśród których Twoja pociecha znajdzie swój ulubiony wzór.

Przy wyborze pościeli warto sięgnąć po produkt z dobrej jakość materiału. Nasze pościele powstały z wyjątkowo miękkiej i przewiewnej satyny bawełnianej, która delikatnie utuli Twoją pociechę do snu.

Dodatkowym atutem tkaniny, z której uszyte są wszystkie nasze produkty jest certyfikat Oeko – Tex. To odznaczenie, które gwarantuje, że pościel jest bezpieczna nawet dla niemowląt, a także dzieci z wrażliwą skórą i skłonnością do alergii. Nie musisz się też obawiać tuszy, którymi wykonano grafiki na materiale. To produkty bezwonne i nietoksyczne, w 100% bezpieczne dla Twojego dziecka.

Wprowadź wieczorne rytuały

Kiedy zbliża się pora spania, warto wypracować codzienną rutynę, która będzie dla dziecka znakiem, że niebawem czas do łóżka. Można zacząć od lekkiej kolacji, którą najlepiej zjeść nie później niż 3 godziny przed snem. Następnie przejść do oglądania bajki na dobranoc i kąpieli. Ostatnim krokiem może być wspólne czytanie już w łóżeczku lub śpiewanie kołysanek.

Wypracujcie własny schemat. Ważne, by każdy kolejny krok był coraz bardziej wyciszający i relaksujący dziecko. Wówczas, kiedy przyjdzie pora snu, maluch bez problemu zaśnie.

dziecko nie chce zasnąć

Fot. Ładne bebe

Usuń „przeszkadzajki”

Nawet najbardziej śpiące dziecko nie zaśnie, gdy coś mu będzie w tym przeszkadzać. Zadbaj więc o to, by zapewnić latorośli jak najbardziej komfortowe warunki, takie jak wygodny materac czy dobrze dopasowana pidżama. Jeśli pociecha nadal nosi pieluchę, dobrze jest sprawdzić, czy na pewno jest ona sucha. Usuń też z łóżeczka wszelkie zbędne elementy. Niech pozostanie w nim tylko wygodna poduszka i pościel oraz, ewentualnie, niewielki pluszak czy ulubiony kocyk.

Stwórz dziecku atmosferę bezpieczeństwa

Na koniec warto wspomnieć, że dziecko nie chce spać, jeśli się boi. A wiadomo, że w tym wieku lęk przed ciemnością jest dość powszechny. Dobrze jest więc zostawić maluchowi zapaloną lampkę nocną lub umówić się na uchylenie drzwi i zapalenie światła na korytarzu.

Pomocne w zasypianiu może okazać się także cicho grające radio ze spokojną muzyką, na której dziecko będzie mogło skupić swoją uwagę, dopóki nie zmorzy go sen.

Sen dziecka, który zmienia się wraz z jego rozwojem, wymaga często wielu wysiłków od rodziców. Wypracowanie wspólnych rytuałów, wprowadzenie stałego rytmy dnia i kilku zasad, może sprawić, że problem z brakiem snu dziecka, wreszcie się zakończy. Jeśli macie również swoje sprawdzone sposoby, to podzielcie się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *